24.4.2024 | Svátek má Jiří


GLOSA: Nepište ani nevolejte, my už tady nebydlíme

8.8.2009

"Proč jste na Facebooku?" a "Proč nejste na Facebooku?" jsou celkem zbytečné otázky. Lze na ně mít celou plejádu odpovědí, počínaje: "Jsem na Facebooku, protože je to fakt hustý!" a konče: "Nejsem na Facebooku, protože je tam už každej debil." Všechny jsou legitimní a představují různé motivy, proč lidé tento i podobné internetové nástroje používají, respektive nepoužívají. Ovšem opravdu zajímavá je podle mě odpověď na jinou otázku, která zní: "Proč nejsem na Facebooku, když už jsem tam jednou byl?"

Čteme ve zpravodajství o stále rostoucím počtu uživatelů (jen v Česku už je to kolem 1,1 miliónu), ale Facebook má nepochybně také své odpadlíky. Jejich počty známy nejsou, nebo jsem aspoň žádnou takovou statistiku nečetl. On to navíc komplikuje fakt, že část exulantů prostě nechá své profily zplanět a zpustnout, asi jako domy, které přestaneme udržovat a později i navštěvovat. Ale část uživatelů své profily zruší. Je v tom určitá definitivnost a taky symbolika. To jsou lidé, které Facebook musel něčím zklamat nebo naštvat.

Co to bylo? Někteří odcházejí z Facebooku z obavy o soukromí, jiné zase zklamali lidé, s kterými se "spřátelili". Facebook nás může spojit s každým, koho jsme dříve znali, ale ono to nemusí být vždycky dobrý nápad. Určití lidé patří do určitých období našich životů a když toto pravidlo porušíme, může to přinést rozčarování a zklamání.

Ale nejčastějším důvodem, který slyším od "facebookových dezertérů", je zjištění, že jim sociální síť bere moc času. Rozumím tomu, byť to beru spíše jako projev slabosti než skutečný důvod. Asi jako když se člověk, který neumí kontrolovat své pití, raději stane úplným abstinentem. Měli bychom mít dost vůle a síly využívat i návykové věci tak, aby nám byly ku prospěchu.

Ne každý to umí, dokonce ne ani tak superúspěšný člověk jako Bill Gates. Ten nedávno v Indii řekl, že Facebook přestal používat, protože nedokázal zvládnout příliv žádostí o přátelství. Měl jich prý už přes deset tisíc a nechtěl nad každou uvažovat, "jestli tu osobu zná, anebo nezná". Gates taky varoval, abychom si technologiemi nenechali brát čas.

Zajímavé - od zakladatele firmy, která na počátku téhle revoluce stála a která mimochodem vlastní podíl také právě ve Facebooku. Neměl o tomhle William Henry Gates přemýšlet o něco dřív?

Převzato z blogu Extra se svolením autora.