25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: Naši Klingoni

22.11.2018

Stálá kosmická stanice slaví 20 let své stavby

Víte, čím se Země vymyká z většiny klasiky science fiction? Tím, že nemá jednoznačnou reprezentaci – rasu, národ, jazyk, natož ideologii, pravidla či zvyky, jež by jednoznačně reprezentovaly Zemi. Třeba takový Star Trek. Klingoni reprezentují planetu Qo’noS, mluví klingonsky a jednají podle klingonských pravidel. Ale kdo reprezentuje Zemi? Kdo mluví zemsky a jedná podle zemských pravidel? Ano, žijeme na pestré planetě plné soupeření, nesvárů i vzájemného neporozumění už proto, že se míjíme jazykově. Ale jeden reprezentant Země by se přesto našel – Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Připomíná to dnešní 20. výročí začátku její stavby, i když trvale obydlená je až od listopadu 2000.

Hovoří-li se o reprezentaci planety, přijde řeč na OSN. Jenže ta nevyjadřuje zájmy lidstva, ale do značné míry ideologií a kultur. Jen tak mohla Saúdská Arábie předsedat Radě OSN pro lidská práva i působit v Komisi o statutu žen. ISS se z této bramboračky vymyká. Ač reprezentuje Zemi, dodržuje racionální neideologická pravidla. Podílejí se na ní kosmické agentury států, jež jsou politicky, technologicky i vědecky schopné stálou kosmickou stanici provozovat: USA, Ruska, EU, Japonska a Kanady. Kdo na ní chce pracovat, musí mluvit anglicky a rusky. A kdykoliv se napětí mezi Moskvou a Washingtonem vyhrotí, vždy se zastaví před branami ISS a kosmodromu Bajkonur. Právě v této branži by se jedni bez druhých neobešli.

ISS je unikátní už v tom, že na rozdíl od předchozích stanic nerozděluje kosmonauty na hostitele a hosty. Pak je do jisté míry takovým reprezentantem Země, jako jsou Klingoni reprezentanty planety Qo’noS. Ale pozor, ten idylický obrázek nepotrvá věčně. Skončí nejpozději ve chvíli, kdy svou stálou kosmickou stanici zprovozní Čína. A že k tomu směřuje, na to můžete vzít jed.

LN, 20.11.2018