20.4.2024 | Svátek má Marcela


GLOSA: Naši bastardi

3.10.2016

V čem se podobá vztah k Rusku a Saúdské Arábii

Kdo a na čí rozkaz sestřelil v červenci 2014 malajsijské letadlo nad východní Ukrajinou? Odpověď na tuto otázku by měla objasnit nejenom vinu za smrt 298 lidí (převážně Nizozemců), ale i další osud protiruských sankcí. Jenže to všechno jsou jen spekulace.

Mezinárodní vyšetřovací tým ve středu oznámil výsledky. Dospěl k závěru, že příčinou katastrofy byl zásah ruskou raketou systému Buk. Za prokázané pokládá i to, že systém byl nachystán v Doněcku, 17. července vyjel ze skrytu, odpálil raketu a ještě týž den zmizel na území Ruska. Ale co z toho plyne? Dobře to shrnul web Spiegel Online: „Důležité otázky jsou objasněny. Ale kdo dal příkaz k sestřelení letadla nad Ukrajinou, se asi nikdy nedozvíme.“ Jinými slovy: definitivní odpověď na otázku ruské viny a budoucnosti sankcí nemáme.

To téma má jednu společnou linii s bojem o americký zákon JASTA (uplatnění spravedlnosti na sponzory terorismu), který umožní žalovat vládu Saúdské Arábie. Každý ví, že ve věci radikálního islamismu, jeho ideových zdrojů i financování je Saúdská Arábie spíš součástí problému než jeho řešení. Přesto prezident Obama ten zákon vetoval. Přesto Kongres poprvé jeho veto přehlasoval. Přesto Obama zůstává na jedné lodi se CIA a říká, že zákon přinese víc škod než užitku: Američané budou ještě více než dosud terčem hrozeb a útoků ve světě.

Shrňme to. O Putinově Rusku je známo, že ideově a zbraněmi napájí separatisty na východě Ukrajiny, i to, že poskytlo raketu Buk, která sestřelila letadlo plné lidí. Známo není jen to, zda k tomu někdo v Moskvě dal příkaz.

O Saúdské Arábii je známo, že ideově a penězi napájí radikální islamisty, i to, že jaksi souvisela s útoky 11. září 2001. Známo není jen to, zda k tomu někdo v Rijádu dal příkaz.

Role Ruska a Saúdské Arábie se podobají. Když se to hodí, Moskva i Rijád podpoří „ilegální kombatanty“, což jim ale nebrání stylizovat se do rolí spojenců v boji proti teroru. Ještě zajímavější je jiná věc. Kdo si hraje na jestřába, měl by žádat tvrdost vůči Rusku (sankce) i Saúdům (zákon JASTA). A kdo si hraje na holubici, měl by žádat vůči oběma státům vstřícnost. Ale v praxi se postoje rozcházejí: třeba Barack Obama je přísný na Rusko a vstřícný k Saúdům, Miloš Zeman je přísný na Saúdy a vstřícný k Rusku. Proč? Inu proto, že stále platí staré rooseveltovské: „Je to sice bastard, ale náš bastard.“ A pro ty naše máme stále slabost, že.

LN, 30.9.2016