25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: Mlžením k hysterii

25.6.2015

Kdy může být bulvár užitečnější než prestižní weby

K normě civilizovaného Západu patří zvyk, že slušná média potlačují národnost, rasu, víru a jiné znaky skupinové identity pachatelů (podezřelých). Ať už za ním stojí presumpce neviny či politická korektnost, ten zvyk má logický důvod: nepodporujme hysterii už předem. Ale jako v tolika jiných případech, i tady bývá dobrými úmysly dlážděna cesta do pekla. Ukázala to sobota, kdy v rakouském Grazu vyšinutec v terénním autě úmyslně zabil několik chodců.

Podle normy západních médií je podezřelým „muž“, „řidič“ či „útočník“. Takové výrazy se objevily v mainstreamových liberálních webech, ať už to byl český iDnes, rakouský Standard, či německý Spiegel Online. Ale každý tlak vyvolává protitlak a diskutéři pod články připomínají problémové stránky věci. Čtenářsky nejbodovanější ohlas na iDnes zdůraznil: „Všechny oběti byli bílí ateisté/křesťani původem z Rakouska. Pachatelem byl muslimský imigrant snědší pleti. A teď jsem zvědavý, jestli tohle nějaký rasistický cenzor smaže.“

Co z toho plyne? Normy civilizovaného Západu velí potlačovat hysterii tím, že média vytěsňují problémové (skupinové) znaky pomocí obecných slov typu „muž“, „řidič“, „útočník“. Ale tím silněji pak hysterie probublává kolem nich, navíc s nádechem „potlačované pravdy“. Pokud jste v sobotu hledali reálný nehysterický obraz, našli jste ho na webu bulváru Kronen Zeitung. Ten místo mlžení přinesl informaci. Jmenoval skupinovou identitu útočníka (Rakušan původem z Bosny, zřejmě muslim), popsal způsob jeho zadržení (nebránil se a sám se vydal policii) a citoval názor kompetentního policisty (nebyl to fanatismus, natož džihádismus, ale psychický úlet). Tím výrazně zúžil prostor pro „potlačovanou pravdu“.

Jeden se neubrání dojmu, že taková věcná informace tlumí hysterii mnohem více než mlžení podle pokrokové normy politické korektnosti. Ta zatím připouští jen jednu výjimku: když běloch postřílí Afroameričany v kostele.

LN, 22.6.2015