25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: Ministr hoteliérem…

5.12.2012

Tak bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec má v Kataru hotel a lítá tam na víkendy. Šuškanda pracuje. Má to nějakou spojitost s katarským princem Hámidem bin Abdal Sání, kterého z vazby vydal do Kataru, kde ho měli stíhat, ale kde jej pak propustili a stíhání zastavili?

Kdo si chce tuto kausu připomenout, najde k tomu bohatý materiál na internetu. Díky protagonistům - soudkyně obvodního soudu, ministru spravedlnosti, Nejvyššímu soudu a dalším expertům, se ze zneužívání nezletilých dívek, o kterých mnozí tvrdili, že jde spíše o nezletilé profesionálky, vyvinul zajímavý právní spor. Může ministr spravedlnosti rozhodnout o vydání stíhaného cizince do jeho vlasti bez souhlasu českého trestního soudu, tedy s porušením zásady, že nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci? Názory právníků a soudů se lišily.

Na obranu ministra se postavil i laický právník předčící mnohé profesionální právníky, Zdeněk Jemelík, jehož odborné analýzy se jevily jako bezchybné. Hlas lidu však dominoval v otázce, kolik pan ministr za vydání prince dostal. Nevinil ho jen Hlas lidu, ale i policisté; policejní vyšetřování ministra bylo nakonec odloženo, a tak jediným výsledek sporu byl nucený odchod nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové, jejíž odvolání ministr Němec prosadil u premiéra Paroubka. Hlas lidu si myslel dále svoje, naštěstí tento hlas nemůže nikoho poslat do vězení a panu ministrovi neuškodily ani další nepříjemnosti, z nichž nejpikantnější byl jeho telefonní účet, když daňoví poplatníci jen za jeden měsíc museli vytáhnout z kapsy 120 000 Kč, které jejich ministr protelefonoval. Do Kataru?

Pan ministr si arabské emiráty oblíbil, začal tam létat a v roce 2004 měl dokonce v Dubaji svatbu. Našel se nyní v emirátech jako hoteliér? Proč ne, kontakty tam měl, na ministerstvu skončil, jeho politická strana US-DEU zanikla, tak proč by tam nemohl hoteliérovat? Vždyť jeho paní je přece ředitelkou dvou hotelů v Praze a možná má také v emirátech své kontakty po hotelierní síti, a tak když přišla doma řeč na hotely, proč by se v rodinné radě nemohli dohodnout, koupíme si nebo jen povedeme také hotel v Kataru. Proti tomu by nemohl ani náš Hlas nic namítat.

Je-li tomu tak, přejme panu ministrovi jeho rekvalifikaci, ten hotel může být také v pronájmu nebo patřit manželce. Pokud mu jej (rodině, manželce) Hlas přisoudil vůbec oprávněně. Osobně si myslím, že je to kachna, protože i exministr s velmi omezenou inteligencí by si po takové katarské princátkovské kause, která jej uvrhla do takového podezření a dokonce i vyšetřování, nic v Kataru jako podnikatel nebo majitel realit nezačínal.

Jenže když už jsem Hlas lidu slyšel ze všech stran a našel jej i na internetu, napadla mě vzpomínka na jiného ministra, dokonce premiéra, který vstoupil do historie tím, že všechno myslel upřímně. Upřímně vysvětlil financování svého bytu a stejně upřímně pohovořil i o svém úspěšném podnikání s akciemi. JUDr. Stanislav Gross byl úspěšný ve všem. Jeho Šárka je bohatá, jak o tom snila, také on si nemusí dělat materielní starosti. Ani jejich děti a děti těch dětí si nebudou muset takové starosti dělat. Ale i o Stanislavu Grossovi říkali ještě před jeho skandály zlojedi (nový výraz Karla Janečka pro mafíky a kmotříky), že se nechá korumpovat. Dnes s ním nikdo nemluví, protože si všichni myslí, že ty miliony ukradl daňovým poplatníkům. Upřímně řečeno, Stanislav Gross ve svých kauzách příliš inteligence neprojevil, přestože byl doktor. Ale jména svých kompliců vybral vtipně a nejen proto byla jeho vysvětlení tak legrační. A navíc, málokdo si uvědomuje, že nás jeho obchod s akciemi uchránil od něčeho horšího. Nebýt těch jeho milionů, tak by dnes Stanislav Gross možná už jako profesor přednášel na právnické fakultě, kam jeho kroky začaly směřovat. A mohlo to být třeba i Vaše dítě, které by učil a, nedej Bože, zkoušel.

Takové nebezpečí od exministra JUDr. Němce nehrozí a s tím hotelem se to vysvětlí. I když se zprávy množí, i když jsou přidávány další osoby, kdo s ním lítá, kdo mu věci v Kataru zařizuje apod., tak moje mínění o inteligenci pana ministra je větší než sebevětší šuškanda. A i kdyby ten hotel měl, tak mu jej přeju, protože mi v něm dá třeba slevu.