21.4.2018 | Svátek má Alexandra


GLOSA: Když už je zítra toho prvního máje

30.4.2014

Hodně lidí se diví, proč se u nás tolik podvádí a šidí. Proč se korumpuje. Nejprve je třeba říci, že je hodně našich spoluobčanů, kteří tak nečiní, činit nebudou a nikdy nečinili. Dokonce bych řekl, že jich je více než těch druhých. Pouze se o nich nepíše, protože "být dneska poctivý není žádné hrdinství".

Ovšem někdy taková drobná nepoctivost není k zahození. Vzpomínám si, jak soudruzi svého času nařídili, že se dopoledne nesmí podávat v bufetech a restauracích alkohol. Okamžitě se začal podávat v porcelánových koflících a lidé si objednávali "tři kávy, pane vrchní, prosím".

Alkohol se také nesměl podávat na 1. máje před průvodem a v průběhu průvodu. Pochopitelně, že místní prodejci prodávali čaj. Ten rum v něm nebyl barevně poznat. A všichni byli spokojeni. Nezapomenu nikdy na takovou epizodu, kdy jeden docela snaživý soudruh P. Z. (jinak ředitel školy), ještě než zaujal místo na prvomájové tribuně, zjistil, že kousek dál se prodává docela "kvalitní čaj". Budiž soudruhovi ke cti, že to neudal, pouze se v historicky krátké době opil tak, že to bylo vidět. To už stál na tribuně. Jistě, uklidili ho. Pochopitelně, že se o tom mluvilo.

Tečku za tím udělal v místním tisku jistý soudruh tajemník. Ten se nechal slyšet: "Je vidět, že třídní boj ještě neskončil. Nedávno se nám jeden protisocialisticky zaměřený obchodník, syn bývalého živnostníka, pokusil narušit prvomájové oslavy. Dokonce zklamal důvěru naší socialistické společnosti natolik, že se pokusil oklamat soudruha P. Z. a zřejmě i některé další soudruhy, když nedodržel nařízení týkající se zajištění klidu v průběhu prvomájových oslav."

Citováno zcela přesně. Je to něco podobného, jako když nedávno jistý náš vysoký činitel této tvrdil, že korupci způsobují korupční peníze. Co se dá přeložit jako, že vrah netušil, že má v ruce vraždící nůž. Jako soudruh P.Z. "netušil", že pije jeden rum za druhým. Nějak se toho moc nezměnilo, nezdá se vám?

Ovšem soudruzi se nikdy nenechali oklamat. V roce 1984 vyšel v jisté železniční stanici tento text. Je autentický, tedy i s chybami, pouze jméno stanice v onom středně velkém moravském městě neuvádím:

ROZKAZ č…
Věc: Prvomájové oslavy ve stanici Š.
1.květen - máj je svátek všech pracujících i na železnici, a tento svátek vyjadřuje solidaritu těch pracujících, kteří vyjadřují solidaritu s naší národní frontou, ÚV KSČ a s celým pracujícím lidstvem celého světa, což se týká i našich pracovníků stanice Š. Jestli si různí lidé myslí, včetně kriminálních živlů, o opaku, kdy je tento svátek zaplacen, anebo si myslí, že jim musí být hrazena mzda, tak se mýlí. Neúčast na májových oslavách je projevem znevažování bojové tradice tohoto svátku, za který naši předkové a celá naše dělnická třída dlouhodobě bojovala.
Proto věřím, že zaměstnanci stanice Š. a přilehlých zastávek se zúčastní prvomájového průvodu v plném počtu, a kteří mají uniformu, přijdou ve stejnokroji ustrojeni tak, aby byla zachována tradice železničářů. Nějaké omluvy, že má uniformu ušpiněnou, když má dvě, neomlouvám, protože s prvomájovými oslavami musel každý počítat a připravit se na ně. Sraz všech zaměstnanců k prvomájovým oslavám je v 8.30 hodin na nástupišti stanice Š.
Podepsán náčelník stanice, předsedové ZO KSČ a ZV ROH.

Opravdu jde o autentický text z roku 1984. Vážení přátelé, to není tak dávno. Ti lidé, co to podepsali, třeba ještě někde dělají. Koho asi volí?Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.