25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: K útoku žraloka na českého turistu

6.8.2018

Je to samozřejmě nepředstavitelná osobní tragédie, k níž došlo v destinaci Marsa Alam. Sluší se rodině vyjádřit účast a hodně síly ke zvládnutí následků této těžké zkoušky, na kterou nikdo z nás není připraven.

Byť s možností, že by se něco takového mohlo stát, musí člověk podvědomě počítat. Když nastupujeme do dopravního prostředku, také existuje určité procento rizika, že dojde k nehodě.

Pokud jde o útoky žraloků v Rudém moři, možnost, že se něco takového stane, je menší než malá. To není falešné utěšování, ale závěr založený na statistice, kterou nabízí web Shark Attack Data.

Podle tohoto zdroje došlo v egyptském Rudém moři v období od roku 1997 do 2. srpna 2018 k pěti fatálním útokům na člověka:

- 11/8/1997 ... oblast: Safaga, oběť muž

- 14/2/2004 ... Coral Bay, Šarm aš Šajch, oběť muž

- 1/6/2009 ... St. Johns Reef u jihoegyptské Hamaty, oběť žena

- 5/12/2010 ... Middle Garden, Šarm aš Šajch, oběť žena

- 21/03/2015 ... Marsa Alama (lokalita neupřesněna), oběť muž

Nejnovější obětí z 3. srpna 2018 je tedy občan ČR; k tragédii došlo v Marse Alama, lokalita zatím upřesněna nebyla.

V případě útoku v roce 2010, a také nynějšího ataku, se hovořilo a hovoří o tom, že nedaleko místa činu byly vyhazovány z lodí zdechliny. Ty přilákaly predátory; smrt nevinných turistů tedy zavinila lidská chyba - hrubé porušení předpisů. Házet uhynulá zvířata do moře je v Egyptě zakázané. Dnes i ti, kdo se o tuto problematiku nikdy nezajímali, vědí proč.

Na druhou stranu: vzhledem k milionům turistů, kteří rok co rok rudomořské pláže v Egyptě navštíví, je počet žraločích útoků absolutně zanedbatelný. Byť plně rozumím tomu, že rodina tragicky zahynulého českého turisty tento závěr sdílet nebude.

Stejskal.estranky.cz