25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: Jak se mohou dostat teroristé demokraticky k moci

27.12.2018

Nepatřím mezi stoupence dvoustátního řešení konfliktu mezi Izraelem a palestinskými Araby, alespoň ne v té podobě, jak si ho představuje podstatná část mezinárodního společenství.

Kromě jiných důvodů také proto, že to, čeho jsme nyní svědky v Pásmu Gazy (raketová agrese, provokace na hranicích, budování tunelů pro teroristickou činnost, vypouštění zápalných draků atp.), přeneslo by se i do oblasti Judeje a Samaří, pakliže by plnohodnotný stát Palestina zahrnoval právě tato území.

Mnozí mohou namítnout, že nic takového ze strany Arabů žijících v Judeji a Samaří nehrozí, neboť tamní část Palestinskoarabské autonomie (PA) spravuje „umírněný“ Fatah v čele s Mahmúdem Abbásem.

Tento stav ale nemusí trvat dlouho.

Izraelský veřejnoprávní televizní program KAN11 zveřejnil na svém webu 18/12 zprávu (obr. 1 - část zprávy) o průzkumu veřejného mínění, kterou v minulých dnech provedla palestinskoarabská instituce Palestinian Center for Policy and Survey Research mezi Araby v Judeji, Samaří, východní části Jeruzaléma a v Pásmu Gazy. Dotazováno bylo 1300 osob.

Výsledek průzkumu, pokud jde o volební preference je následující.

Prezidentské volby na území PA by vyhrál Ismail Haníja se 49 procenty, Mahmúd Abbás by skončil druhý se 42 procenty.

Na vysvětlenou: Haníja je šéfem teroristické organizace Hamas, která už řadu let vládne v Pásmu Gazy. Abbás je šéfem Fatahu, který vládne v autonomních oblastech v Judeji a Samaří.

Další čísla:

Volby do zastupitelského sboru PA by sice vyhrál Fatah (34 procent), ale Hamas příliš nezaostal – obdržel 33 procent.

Tento výsledek dlouze komentovat netřeba. A nepotřebujeme mít ani příliš bujnou fantazii, abychom si představili, co všechno by podobná, případně ještě nepříznivější čísla znamenala, kdyby v Judeji, Samaří, ve východní části Jeruzaléma a v Pásmu Gazy existoval suverénní státní útvar jménem Palestina.

Obr. 1

ter

Stejskal.estranky.cz