20.6.2018 | Svátek má Květa


GLOSA: Ivanka a Angela

27.4.2017

Summit žen v Berlíně dokládá, že i ženy jsou různé

Jestli setkání Ivanky Trumpové a Angely Merkelové něco připomíná, tak jednu scénku z léta 1989. V pražské hospodě Klamovka někdo dal na zeď fotografii, na níž si Karel Gott podává ruku s Mejlou Hlavsou, frontmanem Plastic People, a nad ni připsal: setkání Sojuz–Apollo. Podobně jako setkání neslučitelných protikladů působí osobní kontakt německé kancléřky a dcery i poradkyně prezidenta Trumpa, nejmocnějších žen v EU a v Bílém domě. Jsou to hvězdy akce W20, cosi jako předskokanky summitu G20, který v červenci pořádá Hamburk. Může mít takové setkání smysl?

Řekněme rovnou, že ano, aniž víme, na čem se dámy v Berlíně – včetně šéfky Mezinárodního měnového fondu Lagardeové či kanadské ministryně zahraničí Freelandové – dohodnou. Cílem je „ukotvit ekonomické posílení žen jako průřezový úkol ve všech tematických okruzích G20“. To zní jako havlovské ptydepe. Ale německý tisk se soustřeďuje na Merkelovou a Trumpovou. „Dvě ženy, jež mají Donalda Trumpa přivést k rozumu – je-li to vůbec možné,“ píše Spiegel Online.

Teprve uvidíme, jak to v praxi dopadne s vírou v ovlivňování Trumpa, a přece může berlínské setkání k něčemu být. Třeba k pozvolnému nahlížení zákonitosti, že čím více se budou ženy v politice, ekonomice a společnosti prosazovat, tím více oslabí argument, že právě ony jako plošná skupina přinášejí spásu, a tím více vystoupí jejich individuální rozdíly. Je snad skotský separatismus, vedený Nicolou Sturgeonovou, zásadně lepší než separatismus katalánský, vedený Arturem Masem? Ivanka Trumpová ilustruje, že i když se názorově liší od Angely Merkelové, může se s ní normálně přivítat. Tak jako před 28 lety Mejla Hlavsa s Karlem Gottem.

LN, 26.4.2017Diskuse


počet příspěvků: 13, poslední 1.5.2017 10:58

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.