28.3.2024 | Svátek má Soňa


GLOSA: Islám v ČR nechceme

27.4.2016

A arabské číslice taky ne. Aneb všechno je jinak

Nebyl a ani to nemohl být reprezentativní průzkum. Navíc byl odvysílán dětskou internetovou televizí Matýsek TV, kterou najdete na YouTube.

První dojem

Videoanketa s otázkou „Co říkáte tomu, že EU chce do škol zavést povinnou výuku arabských číslic?“ dopadla katastrofálně. Lidé, místo toho, aby se zamysleli a uvažovali racionálně, skočili na špek a vylili s vaničkou i dítě. Tedy drtivá většina z nich: devět bylo kategoricky proti, dva více či méně pro a pouze jeden respondent lest prohlédl: arabské číslice používáme přece několik staletí.

To všechno je pravda, je tu však jedno velké ALE.

Je pravda, že dětští novináři z televize MATÝSEK měli na mysli číslice, které běžně nazýváme jako arabské – z tohoto hlediska ze sebe drtivá většina tázaných skutečně udělala hlupáky. Odmítli něco, co je běžnou součástí školních osnov a co běžně používají celý život i ono sami.

Realita

Přísně objektivně vzato měl dětský žurnalistický chyták jeden zásadní nedostatek. Arabské číslice používané v latince a arabské číslice ve tvaru, jaký mají v arabském písmu, není jedno a totéž.

A tak - čistě teoreticky - bychom mohli říci, že respondenti ze sebe zase takové hlupáky neudělali. Mohli si přece myslet, nikoli nelogicky, že děti se neptají na arabské číslice ve tvaru používaném v latince (proč by se zavádělo něco, co už dávno zavedeno je), nýbrž na číselné znaky používané v arabském písmu (obr. níže).

Ať tak či onak, lidé se sice nechali napálit, ale kdyby šlo „do tuhého“, a ne o nadsázku téměř aprílovského typu, s poukazem na výše a níže uvedené by se z této pavučiny snadno vysoukali.

Jak patrno, každá strana má dvě mince – a nejsou arabské číslice jako arabské číslice. Svět není ani jednoduchý, ani přímočarý, ani černobílý, jak se tvůrcům jedné dětské televize může jevit.

Arabské číslice

Rozdíl je zřejmý. Zdroj: Svetabeced.cz

Stejskal.estranky.cz