24.4.2024 | Svátek má Jiří


GLOSA: Evropa podle Maase

29.8.2018

Německo uvažuje o „vyváženém partnerství“ s USA

Potřebujeme Evropskou bezpečnostní a obrannou unii? Otázka po akčnosti EU se objevuje často. A pravidelně zaznívá odpověď, že za tohle odpovídá NATO. Že je neméně důležité než EU. A že jde spíše o to, zda má NATO potlačit svůj expediční rys (Afghánistán) a vrátit se k obraně vlastního areálu (Evropa). Do debaty se teď vložil německý ministr zahraničí Heiko Maas (SPD) článkem pro Handelsblatt. A i když kancléřka Merkelová řekla, že nejde o vládní text, ale jen o názor ministra, ten článek nespadl z Marsu. Ilustruje jistý způsob uvažování, který by nás měl zajímat.

Maas vymezuje EU vůči Trumpově Americe. Ba víc. Vůči Americe, jejíž „hodnoty a zájmy“ se rozcházely s evropskými už před Trumpem a tak tomu bude i po něm. Dává si pozor, aby nepůsobil jako antiamerikanista. Nevolá jako Gerhard Schröder po „německé cestě“. Píše, že jako maturant USA projel „s hudbou Bruce Springsteena a knihou Paula Austera“, ale že jejich kulturní i politická přitažlivost je už pryč. Je třeba – myšleno pro Evropu, EU – narýsovat nové „vyvážené partnerství“ k USA.

Maas používá slova vyváženost či férovost tak jako Trump. Ten jimi ale míří na vzájemný obchod, kdežto Maas na suverenitu Evropy. Ta má: 1. převzít svůj díl odpovědnosti; 2. vytvářet protiváhu tam, kde USA překročí červenou čáru; 3. nasadit svou váhu tam, odkud Amerika couvá. Maas je pro, aby Německo zvýšilo výdaje na obranu. Ale cílem je Evropská bezpečnostní a obranná unie. A tady to začíná být zajímavé.

Tato unie má skrze digitální daň vymáhat evropskou suverenitu i tam, kde americké koncerny jako Google či Apple vyvádějí své zisky z EU. Má bránit evropské firmy působící v Íránu proti americkým sankcím. Má zřídit na USA nezávislé platební kanály, bankovní systém a Evropský měnový fond. Je to vize Evropy, která se stále zásadněji rozchází nejen s Amerikou, ale i s Anglosasy vůbec – výraz Británie se v celém textu nevyskytne ani jednou.

LN, 25.8.2018