25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: Drulák byrokratem

24.6.2016

V éře informací a webu je „vládní vlnka“ nesmysl

Vsadili byste na budoucnost Petra Druláka v zahraniční politice? Jak kdy. Před dvěma lety byl náměstkem ministra a buldozerem nové levice v Černínském paláci: kritizoval havlovskou linii pojetí lidských práv. Před rokem už byl jen šéfem politického kabinetu ministra a jím kritizovaná linie se do vládní koncepce vrátila. Teď kolem něj vládne nejistota, jak psaly už sobotní LN. Ilustruje ji i zpráva, že Drulák ovlivňuje zprávy rozhlasového vysílání pro zahraničí (upozornily na to Hospodářské noviny). Ta věc má svůj půvab.

V informační éře ulpívá na médiích nálepka, že žijí ve světě elit, odtrženém od reality. Pomůže jim snad, když na ně praskne, že opravdu fungují na přání vládních elit? Právě to je případ zahraničního vysílání Radia Praha a Petra Druláka. Jistě, vysílání je placeno z peněz ministerstva, takže vláda může „do toho kecat“. Otázka ale zní, zda mají smysl zprávy typu: „Český ministr zemědělství Marian Jurečka vede českou obchodní delegaci do Nigérie a Senegalu s cílem dál rozvíjet politické a hospodářské vztahy. Jeho jednání s vrcholnými činiteli v Abuji odhalila potenciál pro spolupráci v oblastech energetiky, infrastruktury a bezpečnosti.“ (V citaci HN.)

Bude-li fungování nové levice ve státní službě hodnoceno podle Petra Druláka, na hezkou známku to moc nevypadá. Mediální kontakty se přece rozvíjejí jinak, jak věděl už ministr Zieleniec. Drulák si byrokratickým postupem nabíhá sám. Patří ke generaci, která už nezažila normalizaci v dospělém věku. Názorově má blízko k těm, kteří tu dobu nepovažují za totalitu (už se nemučilo a nevraždilo), ale za byrokratickou diktaturu. Sám patří k lidem, od nichž se tak nějak očekává, že znají Zygmunta Baumana. Třeba jeho tezi, že hlavním nástrojem adiaforizace se stala byrokracie. Že nevíte, co je to adiaforizace? Nic si z toho nedělejte. Drulák vám názorně předvádí, jak se byrokracie stala jejím hlavním nástrojem.

LN, 21.6.2016