16.4.2024 | Svátek má Irena


GLOSA: Drtivá porážka levice

28.5.2014

Jediná dobrá zpráva českých eurovoleb

Přes veškerou mizérii českých eurovoleb a nezájem českých voličů o tyto volby je výsledkem drtivá porážka české levice. To, že ČSSD by se měla začít o své voliče bát, bylo zřejmé již z některých předvolebních průzkumů. A něco málo přes deset procent pro komunisty při historicky nejnižší volební účasti v Česku po roce 1989 je také velmi pozitivní jev.

Zatímco v největších západoevropských zemích, zejména ve Francii a Velké Británii, získali nejvíce hlasů nacionalisté usilující de facto o "rozvolnění" (rozuměj rozpuštění) EU, u nás s touto politikou strany příliš neuspěly. Petr Mach se za Svobodné do europarlamentu dostal, s kým se ale spojí, zda skutečně jsou jeho nejlepšími možnými spojenci UKIP z Velké Británie či Národní fronta z Francie, je otázkou.

Ačkoliv se o tom příliš nemluví, do eurovoleb výrazně zasáhla ukrajinské krize. Ruský tlak na Západ vyvolává dvě reakce. Některé tradiční proevropské strany si uvědomují současnou slabost EU a evropské části NATO obecně, tak zvané "nové strany", jakou je právě UKIP, vedou politiku návratu k izolacionismu. Právě představy o tom, že Británie je "za vodou", doslova i obrazně, a neměla by se výrazněji v Evropě angažovat, je představa podobná politice Británie těsně před druhou světovou válkou. Tehdy však Británie usilovala o udržení svých kolonií a obětovala kvůli tomu bezpečnost Evropy. Tyto "nové" či staronové strany jenom brnkají na notu toho, že by "bez Evropy" bylo líp. Přitom jsou to právě strany zemí, které EU zdeformovaly do současné podoby. Zejména Francie by bez evropských peněz ztratila penězovod pro své zemědělce, hlavně vinaře.

Unie tak skutečně stojí na velmi důležitém rozcestí. Nedá-li svým členům dostatek volnosti a nebude-li současně dbát i na evropskou bezpečnost a spolupráci, proces úpadku integrace bude pokračovat. Jde i o ony nešťastné a za nic nemohoucí obyčejné žárovky. Ty jsou příkladem, kam by evropská integrace směřovat neměla. Zato například vyrovnání podmínek mezi takzvanými starými a novými členy unie v přístupu k finančním zdrojům EU by mělo být jednoznačně urychleno. Nechce-li totiž EU ztratit přízeň i v nových členských zemích na východ od Francie, Německa a Velké Británie a posílit vliv rozvolňovačů EU i tady, pak nemá jinou alternativu. Jinak nás za pět let čekají ještě horší výsledky "proevropských stran".

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz