18.4.2024 | Svátek má Valérie


GLOSA: Čínsko-ruská spolupráce na steroidech

11.6.2019

Co Amerika udělala jiným státům, to se jí vrací jako bumerang.

Spojené státy změnily vztah, a potažmo chování, k Rusku a Číně ze statusu protivníka na nepřítele. Rusům to udělaly už před několika lety. Číňané, kterým se to stalo nedávno, zpočátku nevěřili, že by se jim něco podobného mohlo přihodit. Pochopili, že jde o víc než o obchodní válku, teprve tehdy, když USA zaútočily na Huawei. To je jejich klenot, národní pýcha a trojský kůň plánu ovládnout světovou ekonomiku.

Presidenti Si a Putin na oplátku pozvedli během svých jednání v Moskvě 5. června vzájemné vztahy Číny a Ruska na nejvyšší úroveň globální spolupráce a celosvětového strategického partnerství nové epochy.

Tento kulantní diplomatický pojem zahrnuje vše - hospodářství, zahraniční politiku a obranu. V podstatě Čína a Rusko oznamují urbi et orbi, že vytváří jednotný akční blok na obranu svých zájmů a šíření svých záměrů. Chybí jen příslib vzájemné vojenské pomoci. Ale víme my, co si oba vladaři řekli a stvrdili rukoudáním mezi čtyřma očima?

Čínsko-ruská spolupráce na steroidech může mít podstatný, až převratný dopad na geopolitickou situaci ve světě. Pro USA může znamenat skutečné ohrožení, na našem kontinentě vyvolat roztržku mezi západní částí a některými národy střední a východní Evropy lákanými manou čínských investic, a představovat naději pro řadu zbídačených zemí v Africe, Asii a Jižní Americe.

Nová epocha v představě Pekingu a Moskvy postupuje po schodišti času, po němž sestupuje americký světovládce, který je i podle mnoha západních ekonomů a politologů na odpis. Obviňují jej z rozšiřování cinknutého neoliberálního systému, který chudým ubírá a bohatým přidává.

Co slibuje společenské uspořádání dvou mocností, které chtějí zaujmout jeho místo? Faustovskou smlouvu bezpečného a zajištěného bytí výměnou za podvolení. Lidé před touto volbu nestojí poprvé. Jak se rozhodli, je historie. Doposud každý takový „deal“ skončil špatně, což mnohé nijak neodradilo, aby to nezkusili znova.

Ocitáme se v pěkné kaši, jíž se říká dilema. Ze dvou špatných možností – neoliberalismem a autoritářstvím - si dřív nebo později musíme vybrat tu, která nám připadá jako menší zlo.

Psáno pro televizi Prima