19.4.2024 | Svátek má Rostislav


GLOSA: Bude tunel, hurá

15.5.2014

Před téměř padesáti lety vydal Harry Harrison ironickou sci-fi Transatlantický tunel, hurá! Hlavní technická hračka je patrna z názvu. Harrisonovu vizi aktualizovaly nedávné zprávy, že Číňané navrhují přímé vlakové spojení své země s USA přes Rusko a Kanadu, přičemž pod Beringovým průlivem by vyhloubili dvě stě kilometrů dlouhý tunel. Myšlence jsem chtěl udělit čínský ekvivalent zvolání "hurá", ale v tomto ohledu mě internet zklamal, čínské hurá jsem nenašel. Myslím si ale, že si myšlenka nějaké hurá zaslouží, třebaže se zdá v roce 2014 naprosto nereálná. Rusové ten nápad prý přijali příznivě, Američané jsou prý vlažní.

Asi mají jiné nápady.

Goddardovo středisko kosmických letů přišlo před měsícem se studií, v níž předpovídá zánik naší civilizace. Sama myšlenka překvapující není. Oswald Spengler šokoval západní veřejnost svým dílem Zánik západu už před devadesáti lety a podobných hrobníků bylo před ním a po něm mnoho. Každého přece napadne, že zanikla civilizace egyptská i římská a proč by proti zániku měla být imunní civilizace naše?

Možná dokonce, že už zanikla a ani o tom nevíme.

Od Goddardova střediska kosmických letů bych čekal, že bude pracovat na studiích o kolonizaci Měsíce a Marsu, že bude zkoumat ochranu posádky kosmoletu letícího na Mars před kosmickým zářením, zkrátka že se věnuje něčemu, co by udělalo radost Robertu Goddardovi. Neděje se tak, instituce se zabývá mantrou o vyčerpání zdrojů a nutnosti návratu k přírodě. NASA by měla fungovat jako předsunutá hlídka civilizace a místo toho se chopila hrobníkovy lopaty. Jistě, je to všechno třeba brát s rezervou. NASA dělá i jiné věci a nezabývá se jen ohříváním vyčichlé "konecsvěťácké" polívky. To se jen podařilo přilepit štempl NASA na aktivistický elaborát, a tím se mu pomohlo proniknout do médií, o nic jiného nešlo. Nicméně není sporu o tom, že NASA už dávno není tím ostřím břitvy, jakým byla před padesáti lety. Už nejsou peníze, posledně Obama zařízl expanzi směrem na Měsíc. Goddard by byl smutný, Spengler by uvážlivě pokyvoval.

Ony ty pochmurné vize pasují na západní civilizaci. Ta se dnes nezabývá transatlantickými tunely. V poslední době nejvýraznější celoevropský cíl je likvidace igelitových pytlíků. Transatlantickými tunely a kolonizací Měsíce se budou napříště zabývat Číňané. Je to jako v kulečníku. Jedna koule jede, praští do druhé, předá jí svoji energii a zastaví se. My zatím budeme mudrovat, jestli je potřeba jezdit tak daleko vlakem a zdali to vlastně není škodlivé, jezdit vlakem, a Číňané zatím budou kutat.

Třeba nebudou. Třeba je to opravdu bláznivý nápad a třeba se ukáže, že se nedá provést. Dost možná, že se proti projektu postaví Američané v obavě, aby se k nim po železnici Číňané nenastěhovali. Třeba zůstane při snu. Ale je to sen toho druhu, jaké se rodily v evropských a amerických hlavách a které stály u zrodu toho, v čem dnes žijeme. My na to nadáváme, ale zbytek světa nám to závidí.

Závěr? Snad přání, aby nás Číňané vlakem do Ameriky svezli.

LN, 12.5.2014