23.1.2019 | Svátek má Zdeněk


GLOSA: Bezbarvá politika

17.10.2014

Proběhly volby do místních zastupitelstev. Doprovázených pak přesně padesáti procenty třetiny voleb senátních, anžto se žádné z aktuálně obsazovaných křesel nepodařilo zasednout hned v 1. kole. Nejvíce šancí v kole druhém mají kandidáti ČSSD, kterým se ale přesto rozevřely nůžky mezi dneškem a výsledky z epochy nazývané „oranžová tsunami“. Každopádně jde o zisk prozatímně slušný. Symbolizovaný i výrazným náskokem nestora a předsedy Senátu Milana Štěcha, o němž kolegové v horní komoře s úsměvem vyprávějí, že by mohl svůj pelhřimovský obvod reprezentovat rovnou ze zákona.

Dvojvolby se staly též potvrzením prognóz o druhém dechu KDU-ČSL, jíž přineslo zřetelný prospěch omlazení ve stínu hlavního dění a to, že se zapojila do vládní trojkoalice. U veřejnosti oblíbené už prostě proto, jelikož minulost spojená s Petrem Nečasem nechala laťku spadnout hodně hodně nízko. Stabilita a klidná síla jsou opět v kurzu.

Příležitost juchat radostí má rovněž hnutí ANO 2011, neboť ohledně Senátu své lidi mít prostě bude a ve velkých městech, na něž se soustředilo, také zaválelo. Zavedené partaje babišovci dobrým marketingem porazili ve většině statutárních měst (zpravidla oslabili socdemokraty). Byť je pravdou, že na jejich tamější politiku už bude lépe vidět a vliv Babiše jukajícího na kandidátově plakátu tak zeslábne. Ve všech možných významech.

Oproti evropským volbám se v povahou jiném klání nedařilo náhle mravokárné TOP 09, jež naráží na comeback lidovců, rozmach ANO či jistou vyčpělost aristokratické veteše. A chřadnoucí ODS nezbývá než říkat, že dopadla lépe, než čekala, a modlit se tiše, aby Petr Fiala nebyl skutečným „černým ptákem ptáků modrých“.

Stručně by se výsledky voleb daly shrnout tvrzením, že po 25 letech od zrodu nepolitické politiky triumfuje její hodnotově bezbarvá obdoba.

Zveřejnil deník E153 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Diskuse


P. Skřivan
15:49
17.10.2014

V. Čermák 160
12:53
17.10.2014

J. Jurax
1:43
18.10.2014

Š. Hašek
10:16
17.10.2014

počet příspěvků: 6, poslední 18.10.2014 01:43

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.