25.4.2024 | Svátek má Marek


GLOSA: Aliance v koalici

31.5.2017

Evropští členové NATO to hrají na Trumpa vstřícně

Muž, který ve volební kampani i jako nový prezident USA mluvil o „překonaném“ NATO, se ve čtvrtek poprvé osobně zúčastnil summitu NATO. Tak lze vnímat návštěvu Donalda Trumpa v Bruselu, v nové centrále Severoatlantické aliance. Jak to zařídit, aby se vlk nažral a koza zůstala víceméně celá? Aby evropští členové aliance ukázali, že to myslí vážně s financováním obrany i s uzpůsobením NATO pro boj proti terorismu? Výsledek se zatím skutečně rýsuje jako kompromis.

Fakt, že NATO jako pakt vstoupí do koalice pro boj s Islámským státem a džihádisty, nic zásadního nezmění. V té koalici už je všech 28 členů aliance, takže schází jen symbolický deštník. Změna nastane například v tom, že letadla Awacs, která už NATO v Sýrii či Iráku nasazuje, budou sloužit nejen k pozorování, ale i jako velitelská stanoviště pro vzdušný provoz. Německo i tuto účast NATO považuje za průlom, ale upřímně: je to změna, která přivodí obrat na bojišti? Těžko, a kdyby o tom někdo pochyboval, šéf NATO Stoltenberg sám řekl, že to neznamená, že by se aliance chystala vyslat jednotky, které by přímo bojovaly s džihádisty.

Na mysl se derou i jiné otázky. Co to vůbec je, ta mezinárodní koalice proti IS? Formálně má 68 členů, ale ve skutečnosti je to koalic několik. Jednu vedou USA (v ní bude NATO). Jinou Francie (v ní je více arabských států). A jinou Rusko (v ní je Írán, Irák a vládní Sýrie). Všechny bojují proti IS, ale Damašek je pro jedny spojencem, pro jiné nepřítelem. Z Moskvy může už brzy zaznít, že NATO se opět montuje tam, kam nemá. Bude pak Trump hájit alianci podle jeho představ? Až s tím přijde skutečný zátěžový test.

LN, 26.5.2017