21.4.2018 | Svátek má Alexandra


GLOSA: Aby bylo jasno

2.5.2014

Ve svém článku, který jsem opatřil titulkem Jak vypadá politický špek (vyšel 27/4), jsem psal o prohlášení šéfa Palestinskoarabské autonomie Mahmúda Abbáse týkajícím se toho, co přinese nový Pakt jednoty s Hamasem.

Znáte z televizních zpráv: Mahmúd Al Zahar (Foto: Ccun.org)

Abbás má za to, že usmíření s jeho rivalem bude mimo jiné znamenat vytvoření společné vlády, která uzná existenci Izraele. Řekl, že to bude vláda pod jeho politickým vedením a bude podléhat jeho politické linii. Tedy ve zkratce: jeho vláda. Jako taková by měla uznat Izrael, protože i on ho uznává a je proti násilí a terorismu.

Z tohoto idealismu ho ovšem už v sobotu 26/4 vyvedl mluvčí Hamasu Sami Abu Zuhri, když prohlásil:

"Uznání Izraele prezidentem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem není nic nového. Co je důležité je, že Hamas Izrael nikdy neuznal a nikdy neuzná."

Dnes (29/4) se na podobné téma vyjádřil Mahmúd Al Zahar, vlivný člen vedení Hamasu a bývalý ministr zahraničí ve vládě této teroristické organizace. Podle něj Pakt jednoty neznamená změnu statu quo v Pásmu Gazy. To za prvé. Za druhé, Abbásův slib, že nová vláda národní jednoty uzná Izrael označil za prázdné gesto (hollow gesture). Za třetí, Abbáse vyvedl z omylu, pokud snad uvěřil iluzi, že by ozbrojenci Hamasu mohli napříště podléhat jemu jako šéfovi samosprávy. To v žádném případě.

Nejen to. Al Zahar doslova pravil, že Abbás neříká pravdu svým západním spojencům, pakliže tvrdí: "Bude to moje vláda." (Myšlen je kabinet vzešlý z realizace Paktu jednoty.) Protože to nebudejeho vláda, ale vláda národní jednoty.

Zdá se, že Pakt jednoty se začal drolit sotva spatřil světlo světa. Jak už je to u těchto dvou partnerů obvyklé. Čím velkohubější proklamace, tím víc platí – skutek utek.

Větší důvod pro Izrael, aby nepolevil ve své obezřetnosti.

Stejskal.estranky.czdenicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.