20.8.2017 | Svátek má Bernard


GLOSA: Aby bylo jasno

2.5.2014

Ve svém článku, který jsem opatřil titulkem Jak vypadá politický špek (vyšel 27/4), jsem psal o prohlášení šéfa Palestinskoarabské autonomie Mahmúda Abbáse týkajícím se toho, co přinese nový Pakt jednoty s Hamasem.

Znáte z televizních zpráv: Mahmúd Al Zahar (Foto: Ccun.org)

Abbás má za to, že usmíření s jeho rivalem bude mimo jiné znamenat vytvoření společné vlády, která uzná existenci Izraele. Řekl, že to bude vláda pod jeho politickým vedením a bude podléhat jeho politické linii. Tedy ve zkratce: jeho vláda. Jako taková by měla uznat Izrael, protože i on ho uznává a je proti násilí a terorismu.

Z tohoto idealismu ho ovšem už v sobotu 26/4 vyvedl mluvčí Hamasu Sami Abu Zuhri, když prohlásil:

"Uznání Izraele prezidentem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem není nic nového. Co je důležité je, že Hamas Izrael nikdy neuznal a nikdy neuzná."

Dnes (29/4) se na podobné téma vyjádřil Mahmúd Al Zahar, vlivný člen vedení Hamasu a bývalý ministr zahraničí ve vládě této teroristické organizace. Podle něj Pakt jednoty neznamená změnu statu quo v Pásmu Gazy. To za prvé. Za druhé, Abbásův slib, že nová vláda národní jednoty uzná Izrael označil za prázdné gesto (hollow gesture). Za třetí, Abbáse vyvedl z omylu, pokud snad uvěřil iluzi, že by ozbrojenci Hamasu mohli napříště podléhat jemu jako šéfovi samosprávy. To v žádném případě.

Nejen to. Al Zahar doslova pravil, že Abbás neříká pravdu svým západním spojencům, pakliže tvrdí: "Bude to moje vláda." (Myšlen je kabinet vzešlý z realizace Paktu jednoty.) Protože to nebudejeho vláda, ale vláda národní jednoty.

Zdá se, že Pakt jednoty se začal drolit sotva spatřil světlo světa. Jak už je to u těchto dvou partnerů obvyklé. Čím velkohubější proklamace, tím víc platí – skutek utek.

Větší důvod pro Izrael, aby nepolevil ve své obezřetnosti.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.