24.4.2024 | Svátek má Jiří


GLOSA: 300 000

31.7.2014

Radek Jaroš vylezl na pátý pokus na himálajskou velehoru K2 a česká Wikipedie překonala hranici tří set tisíc hesel. Úspěchy jsou to nesouměřitelné. Radku Jarošovi je možno gratulovat a držet palce, aby se vrátil do nížin v pořádku - co tyto řádky píšu, plahočí se v prostředí našinci smrtícím. Komu blahopřát za úspěch Wikipedie? Připomenu, ač bych asi nemusel, že jde o internetový encyklopedický slovník. Jenom deset jazykových verzí obsahuje milion a více hesel. Nejvíc, tedy čtyři miliony, je v angličtině, Nizozemci, Němci, Švédové a Francouzi se drží nad půl druhým milionem. Překvapující je jazyková verze wáray-wáray na desátém místě s milionem a něco. Podle statistik na serveru wikimedia.org se o tuto islandskou Wikipedii starají dva lidé (anglická má skoro půl druhého tisíce administrátorů), uživatelů má dvacet tisíc a aktivních sedmaosmdesát. Jsou hodně aktivní!

My jsme na dvaadvacátém místě, daleko za námi je kupodivu hebrejská verze a ještě více mě překvapilo, že je za námi korejská verze. Korejci jsou zarytí fanatici soutěživosti a je kupodivu, že se spokojí se čtyřiadvacátým místem.

V živé paměti jsou debaty kolem soudního rozhodnutí, že je Google povinen mazat v odůvodněných případech odkazy na stránky, které žadatele poškozují. Přitom je to naprosto jasná realizace Orwellovy vize ovlivňování a přepisování minulosti. Orwellovská ideová masáž se projevuje i ve Wikipedii.

Pro ilustraci stačí si otevřít kupříkladu článek Globální oteplování a získáte krystalicky čistý obrázek. Země se otepluje, zavinil to člověk, IPCC je vědecký panel a jeho hodnoticí zprávy jsou skálopevné, do roku 2100 stoupne teplota až o 1,7 stupně. Nesouhlas je projev pravicového smýšlení.

I zakladatel Wikipedie Jimmy Wales konstatoval liberálnost Wikipedie. Liberálnost, rozumějme levicovost a politická korektnost.

Podívejme se kupříkladu na české heslo Otrokářství, kapitolu o otrokářství v Africe. Zavedli ho tam Portugalci, po nich Nizozemci, Angličané a Francouzi.

Ani slůvko zmínky, že podle střízlivých odhadů arabští otrokáři v osmnáctém a devatenáctém století odvlekli z Afriky deset až osmnáct milionů lidí. To se do encyklopedického hesla nehodí, to není politicky korektní, každý ví, že zlí jsou jenom bílí křesťané, všichni ostatní jsou hodní.

To není nářek, natož stížnost, to je prostě konstatování, jak se věci mají. Bez ohledu na politický nádech je Wikipedie úžasný nástroj, který spolu s vyhledávačem Google povýšil internet do zcela jiné roviny, než na jaké začínal. Při používání Wikipedie i vyhledávače Googlu se proto doporučuje používat mozku, snažit se o vlastní úsudek a zkoumat i jiné prameny. Ale i toto je možno klasifikovat jako pravicovou radu. Vlastní úsudek, vždyť to je známka nebezpečného individualismu a ten je základem dalších krajně nebezpečných jevů, jako je svobodný trh. Individualismus se trpí, ba dokonce velebí jen ve sportu. Silná, tvrdošíjná individualita je i Radek Jaroš. Jinak by nedokázal vyšplhat na ten zatraceně vysoký kopec.

LN, 28.7.2014