23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


FRÝDEK-MÍSTEK: Zánik dominantní budovy

6.3.2014

Začíná demolice jistorické stavby v centru města

Není-li ekonomický růst, stává se ochrana památek iluzí

V minulém roce přišel Frýdek-Místek o svou dominantu – víceúčelovou sportovní halu. Unikátní stavba připomínající rogalo nebo motýla byla zbořena. Magistrát města odmítl názory nejen místních obyvatel, kteří se vyslovili pro zachování této stavby, ale i názory odborníků z řad památkářů a architektů. Na zdejších stránkách se o tom psalo v článku Zboří ikonu města? – Hodnotná architektura v ohrožení (NP, 23.6.2012).

Neuplynul ani rok od stržení jedné dominanty a dne 3. března 2014 začíná demolice druhé historické stavby v centru města. Nyní ale vše proběhlo v jakési "konspiraci", takže se to veřejnost dověděla v posledním únorovém týdnu. Město o tom po zkušenostech s rozruchem kolem demolice sportovní haly raději nijak zvlášť veřejnost neinformovalo. Vše, co se kolem toho děje, si mohli lidé přečíst na dokumentech vyvěšených za špinavým sklem dotyčné stavby na Těšínské ulici. Chtělo by to ale mít pod sebou židli, aby se dalo z toho něco přečíst. Na frekventované ulici Nádražní na budově nebylo oznámeno nic. V podstatě to je ale jedno, nedalo by se s tím nejspíše nic dělat tak jako tak a jak to vypadá, může to být scénář, podle něhož v blízké budoucnosti zanikne nejeden historicky cenný objekt.

Landsbergerova přádelna bavlny 2
Landsbergerova přádelna bavlny 1

Landsbergerova přádelna bavlny

Onou nešťastnou stavbou je rozlehlá budova bývalé přádelny bavlny firmy Adolf Landsberger, nacházející se nedaleko vlakového nádraží ve Frýdku-Místku. Byla postavena před 130 lety a pamatovala dobu, kdy zde bylo jedno z největších center textilního průmyslu v Rakousko-uherské monarchii.

Památkáři z ostravského Národního památkového ústavu vždy Landsbergerovu přádelnu vysoce hodnotili pro její monumentalitu a architektonické zpracování. Podali návrh na její prohlášení kulturní památkou. Proti se ale postavil jak magistrát města, tak insolvenční správce. Textilní podnik Slezan, jemuž budova patří, totiž už před lety zkrachoval a je v konkursu. Ministerstvo kultury se spokojilo s poměrně vágními námitkami, podle nichž se v budově přádelny nedochovalo technické zařízení a některé dřívější úpravy hodnotu stavby poškodily.

Na základě podnětu Národního památkového ústavu v Ostravě na zařazení budovy mezi kulturní památky vyžádal si odbor památkové péče ministerstva kultury stanovisko města Frýdku-Místku. Odbor územního rozvoje a stavebního řádu magistrátu města Frýdek-Místek nedoporučil ministerstvu kultury prohlášení budovy bývalé přádelny za kulturní památku. Budova prý nemá potřebné mimořádné umělecké nebo historické hodnoty.

Mezitím se soukromý vlastník objektu, resp. insolvenční správce rozhodl pro demolici a stavební úřad povolení k demolici vydal. Nemůže ani jinak, když budova není kulturní památkou a městu ani nepatří. Chátrající budova ohrožovala přilehlé komunikace. Podle statika byly dvě možnosti – okamžité zahájení oprav nebo ztržení budovy. V konkursech obvykle nebývají prostředky pro generální opravy takového rozsahu a zájemce o koupi budovy se nenašel.

Landsbergerova přádelna bavlny 4
Landsbergerova přádelna bavlny 3

Landsbergerova přádelna bavlny

Podle místních památkářů byla budova přádelny příkladem industriální architektury typické pro Frýdek. Jde o kombinaci režného zdiva s omítanými plochami a dvojího barevného provedení. I přes některé dřívější nevhodné stavební úpravy měla tovární budova z konce 19. století stále vysokou hodnotu a její zboření je z hlediska urbanismu, kulturního a historického dědictví značnou ztrátou. To je názor odborníků z Národního památkového ústavu v Ostravě.

Je jistě strašné, jak lidé vidí kolem sebe mizet stavby, které se za dlouhá léta staly neodmyslitelnými dominantami. Ale žádné petice to nezmění. Budova přádelny ve Frýdku-Místku jistě historickou hodnotu má. Možná ale došlo k nějaké změně kritérií při posuzování, co je a co není v podobných prekérních, neřešitelných situacích hodno památkové ochrany a laťka je velmi nízko. I kdyby to ministerstvo prohlásilo památkou, co by se na věci změnilo? Nejspíše by objekt léta chátral dál. Jak by si s ním majitel, kterým je zkrachovalá firma, poradil? Je to tovární objekt postavený tak, aby v něm mohly pracovat stovky pracovníků. Továrna už z toho asi nebude.

Hrob Adolfa Landsbergera ve F-M 2
Hrob Adolfa Landsbergera ve F-M 1

Hrob Adolfa Landsbergera ve Frýdku-Místku

Padly návrhy, že se v té Landsbergerově přádelně mohly postavit loftové byty. Skvělý nápad. Zbývá "jen" ho uskutečnit. Bohužel nejsme někde na Manhattanu a stěží lze tady předpokládat větší zájem o formu svým způsobem bohémského bydlení zaměřenou na velké, otevřené prostory a na originální design. Byt na způsob galerie je jistě atraktivní. Ovšem pro ty, kteří si to mohou dovolit a mají ještě jiné bydlení s dostatkem soukromí, které loftové byty vestavěné do starých průmyslových budov postrádají.

Historickou přádelnu mohl zachránit silný investor. Třeba těmi loftovými byty. Pokud ale tady nikdo takový není k mání a město by ve svém stanovisku zaslaném ministerstvu kultury trvalo na prohlášení přádelny za kulturní památku, bylo by to vůči soukromému vlastníkovi – jak se prý vyjádřil jeden pracovník magistrátu – "házením klacků pod nohy".

Možná by se to dalo říct i tak, že není-li ekonomika v pořádku, není-li dostatečný ekonomický růst, stává se ochrana některých památek pouhou iluzí. To, co se událo kolem Lansdsbergerovy přádelny ve Frýdku-Místku, se tak snadno může zopakovat i u jiných historicky cenných objektů, které zaniknou podle stejného scénáře.

Foto: autor