21.10.2017 | Svátek má Brigita


FRANCIE: Zhlédl se Macron v Hollywoodu?

7.7.2017

Jsou křížovkáři a jsou luštitelé fotosymbolů. Jedněch je bezpočet, druhých houf. Veřejnost se o nich dozví jen zřídka. Ale v minulých dnech byli na první straně světového tisku, protože prezident Emanuel Macron požehnal svůj oficiální portrét, který dnes už visí ve všech radnicích země a ve všech francouzských zastupitelských úřadech po celém světě.

Podotkněme na okraj, že předtím, nežli módní fotograf se šlechtickým přídomkem Soazig de la Moisonioére snímek pořídil, pan prezident si zahrál tenis a zaboxoval, aby měl na pózování dobrou fyzickou kondici. V čemž i obyčejný našinec může snadno spatřit známku jeho svědomitého přístupu k povinnostem.

Čeho si francouzští fotočmuchalové na portrétu všimli a co z toho vyvodili?

Oproti většině svých předchůdců se Macron dal vyfotografovat ve vzpřímeném postoji, což je znamením síly, mužnosti a autority. Stužka Čestné legie vyjařuje čest a statečnost. Snubní prsteny na každé ruce věrnost. Ten na levé ruce dostal od Brigitte, když ho rodiče v roce 1997 poslali z Amiensu dostudovat do Paříže, aby ho od ní odloučili. Na pravé má svatební prsten, když se v roce 2007 konečně vzali.

Snímek je brán při otevřeném okně, prezident jako by byl uvnitř a zároveň venku, což symbolizuje předěl dvou epoch, v němž vládne. Pozicí mezi vlajkami Macron sděluje urbi et orbi, že ztělesňuje spojení Francie s Evropou. Způsob, jakým svírá desku vyjadřuje nezlomné odhodlání držet a nepustit moc z rukou. Dotvrzuje to jeho pohled: rozhodný, vizionářský. Panovnickou přísnost zjemňuje mírný úsměv

Na stole má dva chytré telefony, přestavují jeho sepětí s dobou a modernismus Knihy vedle nich jsou z prestižní řady Pleiade. Fotočmuchalové zjistili, že jde o Stendhalův slavný román Červený a černý, příběh ctižádostivého mladíka a zbožňovatele Napoleona jako Macron, dále Válečné paměti generála de Gaulla, jimiž se hlásí k jeho tradici, a sbírku básní André Gida Pozemské živiny, která provolává právo jednotlivce odmítnout vnucovanou morálku a být nezávislý na lidské společnosti -- Macronovo životní vyznání. Replika hodin z doby císařství je dalším mrknutím po Napoleonovi. A samozřejmě nechybí soška galského kohouta, symbolu národní hrdosti a Macronova vlastenectví.

Co vidí jiní

Německý Bild napsal: „A takový kýč zamořil celou Francii!“

Španělský El Pais přitakal: „Jde o klišé nabité symboly a poselstvími jupiterského prezidenta, který chce mít vše pod kontrolou.“

Britský The Daily Telegraph zaznamenal, že je to poprvé co se francouzský prezident objevuje na oficiálním portrétu s dvěma chytrými telefony, což nasvědčuje, že „je opravdovým modernistou“.

Američtí obrazoborci vzkázali Francouzům, že jejich prezident se nejspíše zhlédl v hollywoodských seriálech jako je Dům z karet anebo Západní křídlo, v němž roli amerického prezidenta hrál Martin Sheen. Na důkaz Huffington Post uveřejnil tuto fotomontáž:

Macr

Prezident Sheen v Hollywoodu vs. prezident Macron v L’Elysée

Cui bono?

Jako studentík soukromého gymnázia v rodném Amiensu Eduard toužil vydobýt si slávu na prknech, která znamenají svět. Ale jeho učitelka literatury, celoživotní láska a mentorka Brigitte mu to rozmlouvala. Nakonec se této o dvacet čtyři let zralejší ženě a matce tří dětí podařilo mu vysvětlit, že komediantství je třpytka a že společenská prestiž a bohatství jsou v bankovnictví a politice. Tak Francie přišla o prvního milovníka, jako byl Gérard Philipe, a získala mladistvého vůdce, jako byl Napoleon.

Eduardu Macronovi změna životního plánu nesmírně prospěla. Uvidíme, co přinese francouzskému lidu.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


J. Lepka
13:04
7.7.2017

J. Kanioková
11:52
7.7.2017

S. Netzer
9:01
7.7.2017

S. Ševeček
9:12
7.7.2017

M. Vondráček
9:12
7.7.2017

A. Alda
8:29
7.7.2017

R. Morava
10:48
7.7.2017

S. Ševeček
7:33
7.7.2017

J. Kombercová
12:30
7.7.2017

J. Lepka
13:00
7.7.2017

S. Ševeček
13:40
7.7.2017

J. Kanioková
2:55
7.7.2017

P. Maleček
1:01
7.7.2017

I. Mertl
19:40
7.7.2017

počet příspěvků: 18, poslední 7.7.2017 07:40

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.