17.4.2024 | Svátek má Rudolf


FRANCIE: Co prezident nedořekl

22.7.2017

Francouzský prezident Emmanuel Macron pronesl v neděli 16/7 mnoho oceněníhodného. Upřesnit by měl vlastně jednu jedinou věc. O té ale až v závěru článku.

Na své cestě na budapešťský summit V4 + Izrael (na programu je 19/7) se šéf jeruzalémské vlády Netanjahu zastavil ve Francii. Důvod byl víc než významný: 75. výročí deportací, které pod patronací nacistů organizačně zajišťoval tehdejší Francouzský stát. Sběrným místem, odkud byli Židé deportováni do Osvětimi, se stal pařížský Zimní velodrom. Odtud bylo transportováni, z drtivé většiny na smrt, přes 13 tisíc židovských obyvatel Francie. Včetně těch, kteří před okupací našli v zemi ochranu.

Je to černá skvrna v dějinách nacisty okupované Francie. Ta současná se ovšem alibisticky nezříká morální odpovědnosti. Jak v roce 1995 řekl prezident Jacques Chirac:

Zločinnému běsnění okupanta sekundovali Francouzi, francouzský stát. Francie tehdy učinila nenapravitelnou věc. Zpronevěřila se svému slovu a své chráněnce vydala katům.

Macron a Netanjahu položili 16/7 během vzpomínkové ceremonie věnce k památníku obětí deportace (samotný velodrom byl po válce zlikvidován). Francouzský prezident při té příležitosti řekl velice důležitou větu:

Nikdy se nepodřídíme projevům nenávisti. Nikdy se nepodřídíme antisionismu, protože je to nová verze antisemitismu.

Ano: antisionismus je aktualizovaný antisemitismus. (Myslím si to celý život a jsem rád, že to řekl někdo jiný než politici Izraele, kteří jako by mluvili k nedoslýchavým.)

Prezident Macron pronesl ale také věty, které se týkají žhavé současnosti – jedna by bezpochyby zasloužila doplnění.

Takto ho citují The New Yor Times ze 17/7 (Macron Denounces Anti-Zionism as ‘Reinvented Form of Anti-Semitism’):

Mac1

Macron: „Vyzývám k obnovení jednání mezi Izraelem a Palestinci v rámci hledání řešení dvou států, Izraele a Palestiny, žijících v uznávaných, bezpečných hranicích s Jeruzalémem jako hlavním městem.“

Jeruzalém jako hlavní město, ale jakého státu? 1) Izraele, tak jak je to nyní, kdy je celé město jeho jednotnou metropolí? 2) Anebo pouze „státu“ Palestina, jak si přejí někteří Arabové? 3) Případně států obou, což by ovšem znamenalo, že Jeruzalém bude rozdělen stejně jako v letech 1948-1967, tedy podobně jako Berlín?

Kdykoli se hovoří v Jeruzalému a jeho roli jako hlavního města, je nutné, aby příslušný mluvčí upřesnil, jak to vlastně myslí. Měl Emmanuel Macron na mysli variantu uvedenou výše pod bodem „1“? Pokud ano, můžeme mu hlasitě zatleskat. Pak to ale mělo právě tak hlasitě zaznít.

Mac2

Paříž, 16. 7. 2017. Izraelský premiér Netanjahu pokládá věnec k památníku deportací na místě, kde kdysi stál Zimní velodrom. Za ním francouzský prezident Macron. (Zdroj: Flickr B. Netanjahua)

Stejskal.estranky.cz