23.2.2019 | Svátek má Svatopluk


FINANCE: Analytici, burza a spol.

8.3.2010

Kdo sleduje vývoj trhů a čte také názory analytiků na budoucí vývoj, došel možná k poznání, že to nejméně dobré rozhodnutí, které může malý investor udělat, je dát na tyto predikce. Za hodné zmínky považuji vývoj akcie developerské společnosti Orco, jejíž jedna akcie v dobách své největší burzovní slávy stála více než 3500 Kč. Pro ilustraci – v pátek 5. 3. 2010 by za tuto částku bylo možné koupit cca 17 kusů akcií tohoto titulu. Varovali analytici před možným pádem na burze?

 orco

Zdroj: www.akcie.cz

Myslím, že ne. Naopak mám v paměti predikce mířící k cenám okolo 6000 Kč s tím, že kdo nenastoupí teď, bude litovat. Společnost však místo budování svého místa na slunci skončila v režimu ochrany před věřiteli, který navíc musela i prodloužit. Kdo proto rady „zasvěcených“ uposlechl a „poctivě“ titul držel, trhá si dnes zřejmě pleš, protože vlasy po tomto už na hlavě nemohly zůstat. Vydělal možná ten, komu se podařilo nakoupit „dno“ okolo 80 Kč a odprodal za 200 Kč. Celkově však investice do Orca znamenala pád do temnoty. Zajímavé postřehy o Orcu a dalších titulech si může čtenář přečíst a udělat si tak širší obrázek např. tady. Analytici se však mýlí daleko častěji. Jejich pravidelně publikované tabulky s investičními doporučeními obsahují naoko přesná čísla cen, kterých by měly akcie ve stanovém horizontu dosáhnout. Je však nemožné odhadnout cenu s přesností málem na haléře. Za těmito čísly je jen „od pasu střelený“ odhad, podložený v lepším případě možná o aproximaci minulých hodnot dopředu. Někdy tato čísla bývají ještě pro větší věrohodnost doplněna zmínkou „potvrzené doporučení“. Proto mne ani nepřekvapila zpráva o tom, že cvičená opička byla úspěšnější než investiční fondy. Skutečně by bylo možná lepší svěřit pomyslnou poslední korunu inteligentní gorilce naučené nákupním a prodejním příkazům, než analytikovi.

Nyní popíši v krátkosti možná nejlepší metodu obchodování s cennými papíry. Jedná se o metodu zcela bazální. Úspěšnému, samostatně uvažujícímu drobnému investorovi stačí v podstatě znalost matematiky základní školy. Kdo chce, může si denně zapisovat do Excelu závěrečné hodnoty své oblíbené akcie a vytvářet průběžně spojnicový graf. Z něj pak každý vyčte, kolem kterých maximálních a minimálních cen hodnota akcie osciluje. S rostoucím sledovaným časovým úsekem roste také spolehlivost tohoto grafu a dochází už jen po posunu cen po něm. Samozřejmě při velkých turbulencích, jako např. prudký pád (ale i růst) burzy může způsobit ne posun po křivce, ale již posun celé křivky grafu a to způsobí buď velký výdělek akcionáři držícímu pozici, nebo naopak velký pád. Ideální situace „burzovního klidu“, kdy by se ceny pohybovaly v lehce zjistitelných trasách připomínajícím sinusoidy, bohužel neexistuje. Spojnicový graf však při investicích opravdu velmi pomůže a za solidně vypovídající lze pokládat již šestiměsíční graf.

Za jednu z nejpříhodnějších akcií považuji akcii Unipetrolu, která se pohybuje většinou v pevném koridoru, takže lze snadněji určit její drahou a levnou cenu a především je to dlouhými roky otestována tradiční firma. Konzervativní investoři, kteří byli léta zvyklí na termínované vklady, tak mohou kupovat průběžně akcie O2 a ČEZu, které nabízejí zajímavou roční dividendu, takže připomínají „dluhopis s kupónem“. Průběžnými nákupy se eliminují výkyvy kurzu, takže by neměl investor tratit.



Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky









 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.