27.5.2018 | Svátek má Valdemar
FILM: Koralína a svět za tajnými dveřmi

12.6.2009 0:05

Coraline posterTOPlistKdyž se takhle jednou sejde pár chytrých režisérských hlav, pak mohou vzniknout animované snímky jako Ukradené Vánoce (The Nightmare Before Christmas, 1993 v režii H. Selicka) nebo Mrtvá nevěsta (Corpse Bride, 2005 v režii Tima Burtona). Oba dva režiséři se znají, ale v nejnovějším stop motion animáku na motivy příběhu známého spisovatele Neila Gaimana hraje jméno Tim Burton pouze reklamní tahák na diváky. Což ovšem nemění nic na tom, že se jedná o skvělý rodinný film s hororovými prvky podbarvený uchvatnou hudbou francouzského skladatele Bruna Coulaise.

O tom, že se opět dočkáme neuvěřitelného vizuálního zážitku (při němž Fimfárum vypadá jako výtvor tříletého děcka) nás přesvědčí už úvodní titulky, při nichž jsme svědky ušití hadrové panenky. Následuje seznámení se s prostředím, které nás bude ohromovat celý film.

Koralína je dívka, jejíž rodiče se přestěhovali do nového domu a jelikož jsou plně zaměstnaní dospěláckými problémy, jakým například práce bezpochyby je, nevěnují své dceři dostatečnou pozornost. Koralína začne s průzkumem okolí. Objeví studnu tak hlubokou, že se z jejího dna za dne mohou pozorovat hvězdy. Seznámí se s poněkud střeleným a upovídaným chlapcem Wybiem a "jeho" Kočkou. Pozná své sousedy a prozkoumá svůj nový domov. V neposlední řadě zjistí, že jedny dveře v salónku vedou temnou chodbou do bytu podobnému tomu jejich jako vejce vejci. Vše je však pouze zdánlivé a příběh, který děti považují za dobrodružství a dospělí z něj mají noční můry, může začít...

Coraline 8Gaiman se svoji novelou zaujmul milióny čtenářů po celém světě, přičemž se nechal inspirovat Carrollovou Alenkou z říše divů. Po knižním úspěchu následoval komiks a nevyhnutelně jsme se dočkali filmové podoby za "skromných" šedesát miliónů dolarů. Animace by laik nejspíš považoval za počítačové, ale jakmile jste seznámeni s tím, že se jednalo o loutky (opět má Koralína desítky hlav s různými grimasami), začnete si uvědomovat, že vše je přirozenější (asi nejvíce průkazné jsou stíny) a samozřejmě náročnější na rozpohybování (jak už sama metoda stop motion napovídá).

Vrátíme-li se k příběhu, učaruje vás svoji jednoduchostí a genialitou. Děj se rozjíždí pozvolna (což by mladší klipovité generaci snad mohlo dělat potíže nebo ji dokonce nudit), což není vůbec na škodu. Divák se v poklidu může seznámit s aktéry příběhu a vychutnávat si houstnoucí atmosféru a odkrývání karet. Koralína se ve snovém světě cítí jako v pohádce. Její alternativní rodiče jsou milí a dovolují ji získat vše, po čem touží, zatímco v realitě se ji zdá, že má vše zakázáno a není o ni zájem. Postupně si však i ona začne všímat, že není všechno zlato, co se třpytí a každá mince má dvě strany. V druhé polovině jsou odhalována tajemství, dochází k mnohačetným kolizím a gradování děsivého napětí, abychom se nakonec dočkali rozuzlení a odpovědí na všechny otázky. Samozřejmě se jedná více o moderní pohádku, takže Koralíně pomáhají vedlejší postavy a mezi řádky lze najít nejedno poučení pro život.

Coraline 10Atmosféru dovytváří také rozdílné pojetí skutečného a snového světa. Kontrast vyniká o to více, že skutečný svět je šedý, upršený, dokonce až depresivní, naproti tomu se druhý jeví jako plný barev a to přesto, že ho Koralína navštěvuje v noci. Jistou schématičnost charakterů příběhu nelze vytýkat, vždyť takové už pohádky bývají - pestrost a dramatičnost jim dodávají herci, kteří jim propůjčili svůj hlas.

Film Coraline disponuje silnými lákadly jako osvědčený a napínavý příběh, dokonalé kulisy, precizní obsazení a naprosto úchvatně pak musí vypadat v multiplexech s možností trojrozměrné projekce. Jediné varování, které musí být vyřčeno, zní: Neberte s sebou příliš malé ratolesti, neboť bát se budete i vy.

Hodnocení: 90 %.

Koralína a svět za tajnými dveřmi (Coraline)
Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
USA, 2009, 100 min
Režie: Henry Selick
Hrají: Dakota Fanning, Dawn French, Teri Hatcher, Ian McShane, Jennifer Saunders, Keith David

Jan Pechanec


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


kedie
21:07
23.6.2009

C.
8:37
12.6.2009

počet příspěvků: 2, poslední 23.6.2009 09:07
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...