24.2.2017 | Svátek má Matěj


FILM: Kick-Ass

30.4.2010 9:05

Recenze: Kick-Ass - 90% TOPlist

Filmová adaptace netradičního komiksu, který v nejbližší době vyjde česky pod názvem "Kick-Ass: Nářez". (V zájmu sjednocení termínů se tudíž i postavy ve filmu budou jmenovat česky, stejně jako v české verzi komiksu, byť český název filmu bude pouze "Kick-Ass".)

Dave Lizewski je teenagerský nerd, který v životě nikdy nic nedokázal a má rád komiksy. Jednoho dne ho napadne, že přece nemůže být těžké stát se superhrdinou a pomáhat neznámým lidem. Takže si udělá kostým z neoprénového potapěčského obleku, vezme tonfy a vyrazí do ulic dělat dobro pod přezdívkou "Nářez", načež je strašlivě seřezán, pobodán a přejet autem.

Po několika měsících se jakž-takž zotaví a řekne si, že to zkusí znovu. Ke svému překvapení ale zjišťuje, že nebyl první, kdo dostal tento nápad. Je tu ještě Zabijačka, její otec Taťulda (Nicolas Cage) a záhadný (a bohatý) hošan jménem Zuřivec.

Pokud chodíte do kina častěji, asi se mnou budete souhlasit, že poslední originální filmový nápad se objevil v roce 1972 ve filmu Deep Throat a od té doby už se jenom různě permutuje. Filmu Kick-Ass se ale podařilo permutovat poměrně velmi inovativně. Představte si Watchmeny (samy o sobě značně originální) a pak si představte, jak by je natočil Quentin Tarantino s Johnem Woo.

Režisér Matthew Vaughn natočil dva tak rozdílné filmy jako Po krk v extázi a Hvězdný prach. Každý totálně jiný a oba se mi značně líbily. I Kick-Ass je jiný a definice "jako Watchmeni od Tarantina a Wooa" vám samozřejmě moc neřekne...

Pravděpodobně předpokládáte, že ve filmu budou cool hlášky a cool akční scény. To je pravda. A některé z nich jsou mnohem víc cool, než jste viděli v trailerech. Kick-Ass ale rozhodně není non-stop akční hláškovací film.

Jeho základ tkví v tom, že jeho hrdinové, byť dělají poněkud bizarní věci a jistě nejsou mentálně v pořádku, jsou bez debaty lidští, chápeme je a soucítíme s nimi. A současně jsou jejich osudy ironické a vtipné. Aby to fungovalo, musel Vaughn jednak dobře režírovat a jednak mít skvělé herce. Což se mu obojí povedlo a platí to kupodivu i pro Nicolase Cage!

Nejvíce se asi bude mluvit o Chloe Moretzové, které bylo v době natáčení jedenáct let, hraje jedenáctiletou, a dělá a říká ve filmu věci, o jejichž existenci by jedenáctileté dítě nemělo mít ani tušení, natož aby je dělalo a říkalo. Je to ale především vynikající herečka, o které za pár let bude moci začít říkat, že je sexy, a ještě o pár let později bude dost stará na to, aby mohla Kick-Ass vidět. Mezitím ji uvidíme v americkém remaku Ať vejde ten pravý.

Zabijačka, respektive Mindy, respektive Chloe Moretzová, je pravděpodobně to, o čem se v souvislosti s filmem bude psát nejvíc, ale je to do značné míry škoda, protože i ostatní předvádějí přinejmenším zajímavé herecké výkony. Velice se mi například líbil Mark Strong (nejzlejší princ z Hvězdného prachu, padouch z posledního Sherlocka Holmese), který se jenom snaží normálně vést svůj rodinný gangsterský podnik a je vyvedený z míry tím, že se mu do toho kurva najednou pletou ty bizarní postavičky v převlecích, jejichž chování nechápe a tudíž se spolehne na rady svého syna, fanouška komiksů (Christopher Mintz-Plasse, "McLovin" ze Superbad).

Většina hlavních hrdinů jsou teenageři, případně děti, tudíž je značně originální to, že film je naprosto bez debaty mládeži nepřístupný, čímž dochází téměř k southparkovské absurdnosti: Na Kick-Ass by správně neměli chodit třinácti-čtrnáctiletí diváci, kteří se mezi sebou baví přesně tak, jako hrdinové tohoto filmu. Plus tam je dost stříkající krve a jiných tělěsných tekutin. Nicméně rozhodně nejde o nějaký slasher, brutalita je správně vypointovaná a je skoro škoda, že je jí tolik vidět v traileru, protože je tím pak poněkud oslabena její filmová pointa.

Za zmínku stojí hudba, která je povětšinou "seskládaná" z různých songů a existujících soundtracků, ale přesto působí kompaktně a má něco jako "hlavní motivy", mimo jiné tu melodii, kterou známe z nelepší scény Boyleova filmu Sunshine. Navíc je naprosto přesně jasné, ve kterých dvou scénách měly znít hlavní motivy ze Supermana a Burtonova Batmana, ale nepodařio se zařídit práva (pravděpodobně), takže ve zmíněných okamžicích zní něco, co je pouze připomíná.

Kick-Ass není dokonalý film, ale má k němu v mých očích zatraceně blízko. Je pravda, že některé vtípky jsou poněkud laciné a ne tak inteligentní, jako většina ostatních. Také je pravda, že udržet tempo comicsové neakční adaptace dvě hodiny není žádná legrace. Především ale oceňuji, že Kick-Ass je něco velice originálního, snažícího se skloubit různé známé filmové emoce způsobem, který jsem hodně dlouho neviděl: Komiksový, reálný, ironický, brutální i dojemný. Všechno najednou!

P.S: Některé věci jsou ve filmu podstatně jinak, než v komiksu, ale jde o tak dobrou adaptaci, že nezasvěcený divák prakticky nemůže poznat, jestli film vznikl na motivy komiksu nebo naopak.

P.P.S: Fanoušci (obecných) komiksů se budou smát o něco častěji, ale ne o tolik, o kolik byste si mysleli.

Převzato z filmového blogu Františka Fuky FFFILM.fuxoft.cz. FFFilm, jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nezasahujte do díla 3.0 Česko.

František Fuka


Audi A4 2.0 TDI Linie Design
Audi A4 2.0 TDI Linie Design

r.v. 2016, naj. 16 128 km, diesel
769 000 Kč (s DPH)

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...