25.4.2024 | Svátek má Marek


FILM: BB

18.8.2016

Nebudu tu vzpomínat na anděla mých pubertálních snů Brigitte Bardot, té dámě už je dvaaosmdesát! Pro mě je BB zkratka Blbost Bourne. Ne každému jméno Bourne něco řekne, tak tedy stručně úvodem. Jason Bourne je hrdina amerického filmového seriálu založeného na románové fikci Roberta Ludlluma. V kinech teď běží čtvrtá část. Věc režíroval Paul Greengrass, Bournea hraje Matt Damon a podívaná je to úžasná, pokud máte rádi akční filmy. Úvodní honička-střílečka uprostřed Atén rozvrácených násilnými demonstracemi je kolosální a závěrečná automobilová rallye v protisměru po Las Vegas Boulevard bude možná jednou citována jako brilantní popření fyzikálních zákonů. O to by nic, kdo má akční filmy rád, bude nadšený.

Mě zatahalo za fousy to, o čem film je. Ukazuje se, že nejhorší nepřítel americké společnosti je CIA. V jejím čele stojí zrůdný stařec usilující o to, aby pronikl do soukromí každého Američana. Neváhá se za tím cílem spojit s šéfem čehosi, co připomíná Facebook asi tak, jako je jedno vejce podobné druhému vejci. Ale pozor, nejde jen o to, že se do čela CIA dostal úchylný člověk. Celá ta organizace je úchylná. Z filmu vyplývá, že v každém městě na světě má poschovávané tlupy vrahů, kteří jsou schopni na jedno zazvonění telefonu vyrazit do terénu a bez ptaní kohokoli zabít. Tito vrazi jsou všude, v Aténách, ale číhají i v Londýně, i tam je CIA připravená zabíjet britské občany.

Naštěstí jsou zde stateční čistí lidé, jako je Edward Snowden. Ten je ve filmu výslovně citován a divák by si měl odnést jasné poselství. Tento zrádce, který nyní žije v Rusku a čas od času o sobě dá vědět novou sérií takzvaných odhalení, nejspíš připravených Putinovou FSB, je stavěn do popředí jako příklad čestného, občansky uvědomělého Američana. Kdyby takových Snowdenů a Bourneů bylo víc, hnusná organizace zvaná CIA by musela být zrušena, její vedoucí pracovníci pozavíráni a duha by se rozklenula nad Amerikou osvobozenou od těchto upírů.

Pokud si myslíte, že je to blbost, díváte se na to stejně jako já. Ale to je jen první stupeň poznání.

Celý ten film, postavený na mistrovském filmovém řemesle, nevznikl z žádných ideálních pohnutek. Jak dovozuje Edward Epstein ve výtečné knize Ekonomika Hollywoodu, záliba filmových studií ve filmových sériích plyne čistě z analýzy zájmů divácké obce. Ta se z větší části skládá z mladých, i velmi mladých lidí, starší už nechodí do kina tak často. Studia mládeži nabízejí to, co mládež chce vidět. Honičky, střílečky a rozbíjení huby, to jistě. Ale taky nějaký ideový obsah. Ten je tu jednoznačný. Politika je hajzlovina, v čele aparátů jsou zločinci. Ještě že jsou tu hrdinové, schopní šéfa CIA střelit do jeho svinské makovice bez mrknutí oka, to je poselství mladému člověku, který právě toto chce slyšet.

To už není blbost. To je hrůza.

LN, 15.8.2016