18.12.2017 | Svátek má Miloslav


FILM: Allenův pan Ripley

14.10.2015

Iracionální muž - zbrusu nový film Woodyho Allena. Aniž jsem podobný postřeh kdekoli postřehl, jde také o odpověď na příběhy s chytrým vrahem Tomem Ripleym. Z děl Patricie Highsmithové. I plakát s hrdinou u moře to naznačuje. A variace se zdařila, byť hrdina taktéž připomíná Amona Göthe ze Schindlerova seznamu, reálného šéfa koncentráku. V něm pak velikášství Říma. Jedna scéna i proplyne sloupovím a představitele „Iracionálního muže“ Joaquina Phoenixe (nar. 1974) známe co zrůdného diktátora z Gladiátora.

Irrational-Man

Minimalistické allenovky jsou morality jen „o ději a hercích“, s tím jsme smířeni. V této zaujmou vnitřní monology titulního hrdiny i jeho studentky. Jen díky jejímu zvíme v úvodu, že je pedagog narušen. Zatímco (údajná) podlost soudce, jehož zavraždí: nejistá. Šanci adorovat jeho likvidaci film nebere.

Tím, že pachatel není logicky provázán s obětí, připomíná příběh i Cizince ve vlaku (rež. Hitchcock), též adaptaci Highsmithové, a rádoby smysluplná pouť iracionálního profesora filosofie od vraždy k vraždě, toť onen „talentovaný“ Ripley v kostce. S tím, že Woody lotrovu pouť utne.

Druhou vrstvu představují vrahovy milenky, studentka a kolegyně. Adoruje se prvá a nabude sice pocitu, že učitele miluje, ale původního kluka nechá v záloze. Naopak sympatická vrstevnice z univerzity „jede“ po kolegovi od počátku jako fretka a jeho přiznání k vraždě ji nerozhodí. Má „zralou“ pravdu? Tam jest merit. A odpověď čeká na každého.

„Nevěř nikomu nad třicet!“ řekl John Lennon. Mýlil se? Kolik z nás věkem otupí? „Nějaký soudce.“ Mávli byste rukou? FBI nemává, ale nemá zde na to, aby vykutala pravdu; zločin se skutečně povedl. O to víc okouzlí postoj studentky zosobněné Emmou Stone (nar. 1988), známou už z Birdmana. Ta herečka dostala k hraní prostor bez hranic a Allen ji užil a uživil už v Kouzlu měsíčního svitu. Postoj její hrdinky není jen spontánně mravoličný; je čítankově zdravý. Bytost pod třicet? Ano. A vražda = vražda. Filosofie nefilosofie. Arsenik v limonádě, to se nedělá (ani panu soudci), ale šlo by o laciný film, kdybychom nechápali i její zralou sokyni. Kdyby neutkvěla replika zdejšího dekadenta - v momentě, kdy před žáky na večírku hraje ruskou ruletu. „Jedna k šesti? Většina lidí nemá v životě ani startovní šanci půl na půl.“

Iracionální muž prý propadl, je však excelentní. Není jen „kouskem života“ (Hitchock takovými filmy pohrdal) jako teď třeba Everest.Adria MATRIX AXESS M670SL 160HP 2018
Adria MATRIX AXESS M670SL 160HP 2018

r.v. 2017, naj. 12 km, diesel, 1. majitel
1 571 790 Kč (s DPH)

Diskuse


I. Fencl
17:59
16.10.2015

počet příspěvků: 1, poslední 16.10.2015 05:59

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.