25.4.2024 | Svátek má Marek






FILM: Allan Qautermain a Ztracené Město Zlata

18.3.2010 0:05

Allan Quatermain and the Lost CIty of GoldTOPlistNa vlně Indiany Jonese a Chrámu zkázy (1984) se svezla řada filmů, některé jen parazitovaly, jiné dokázaly vrchol této hory použít jako odrazový můstek k bezmotorovému sice, nicméně plavnému letu. V českém televizním éteru jsme krátce po sobě mohli vidět časově od sebe dosti vzdálené Allan Qautermain a Ztracené Město Zlata (1986) a Flynn Carsen: Návrat do dolů krále Šalamouna (2006). Oba dva filmy vycházejí z podobného inspiračního rámce - vedle Indiany Jonese čerpají z klasiky H. Rider Haggarda, a samozřejmě i z dalších zdrojů, ale to už nechám na vás.

Než zpět ke Ztracenému Městu Zlata! Autoři filmu - scénárista Gene Quintano a režisér Gary Nelson - sice využili zájmu vyvolaného o tento typ filmů Stevenem Spielbergem, ale sáhli po mnohem staršímu námětu, vybranému z Haggardových příběhů. První vydání Ztraceného Města Zlata je datováno 1887, dávno před veškerým průmyslem pohyblivých obrázků. Ambicí autorů filmu nebylo vytvořit kasovní trhák, ale nízkorozpočtové béčko, a i díky tomu má Ztracené Město Zlata velmi specifickou atmosféru. Některé triky svojí nápaditostí připomínají Karla Zemana (trhlina ve stezce), jiné - především samotné Ztracené Město Zlata - jsou až příliš studiové. Herecké výkony, vyžadované scénářem, počítají s béčkovými herci, mezi které v té době patřila i Sharon Stoneová (na katapult jménem Základní Instinkt čekala do roku 1992). Za boží scénu považuji moment v počátku filmu, kdy si nasadila drátové brejličky, to je nezapomenutelné. Podobně se do paměti vryje Swarma (Richard Donner), slizký průvodce hlavních hrdinů, kdykoliv ochotný se přiklonit k tomu, kdo mu nad hlavou drží kyj nebo mu podává zlatou cihličku. Richard Chamberlain jako Allan Quatermain si tu spolu se Sharon zopakovali své role z Dolů krále Šalamouna (1985).

Režie, výtvarník a produkce zaslouží - možná nezaslouženou, ale opravdovou - pochvalu za to, že celý film je laděný do barvotiskové polohy. Scény, především interiér ponorné řeky nebo podzemní továrna na zlato, jsou uchvacující nikoliv svojí reálností, ale právě tímto barvotiskovým vyzněním. Úzkostná kvazireálnost Indiany Jonese tu je nahrazena až masochisticky přiznanou kulisovitostí někde mezi sny a barevnými filmy padesátých let, z nichž bych připomněl Cestu do středu Země. Právě tato poloha, do značné míry důsledek nízkého rozpočtu, je charakteristickou a především kontroverzní vlastností tohoto filmu, vlastností, díky které má spoustu nadšených obdivovatelů stejně, jako zapřísáhlých odpůrců.

Allan Qautermain a Ztracené Město Zlata je příjemným béčkovým filmem, určeným pro milovníky akce, nehledající ani historickou věrnost, ani její iluzi, ale očekávající pouze zábavu.

Allan Quatermain a Ztracené Město Zlata
(Allan Quatermain and the Lost City of Gold)

Dobrodružný / Akční / Komedie
USA, 1986, 96 min
Režie: Gary Nelson
Hrají: Richard Chamberlain, Sharon Stone, James Earl Jones, Henry Silva, Robert Donner, Cassandra Peterson

pagi










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...