24.5.2018 | Svátek má Jana


FEJETON: Zóna normality

17.4.2014

V pátek jsem fotograficky dokumentoval pokus Paranormální výzvy. Týkal se jevu veřejnosti poměrně známého, protože Josef Klíma o něm referoval v pořadu Na vlastní oči. Jde o to, že některé děti jsou schopné rozeznávat barvy nebo dokonce čtou tištěné texty, třebaže mají oči zastřené neprůhlednou maskou. O Paranormální výzvě jsem tu už dvakrát psal, je to akce Klubu Sysifos při Akademii věd. Finanční odměnu dostane ten člověk, který prokáže, že má nějakou paranormální schopnost. Umíš chodit po vodě? Odměna je tvoje, pokud to prokazatelně předvedeš před komisí Paranormální výzvy. Jedná se o navýšení odměny na dvě stě tisíc, díky donátorovi, který se o věc velmi zajímá.

Mluvil jsem s ním. "Dal bych i milion, ale bojím se, že by se nám přihlásilo moc magorů," řekl mi. I z toho je vidět, jak je to rozumný muž.

Páteční akce byla předběžná, nikoli komisionální, třebaže členové komise byli na místě, včetně dvou kouzelníků ze skupiny Falešní hráči, pana Babky a Kroulíka. Pokus se konal v pražských Riegrových sadech na Vinohradech, zkušební chlapeček opravdu rozeznal skrz neprůhlednou masku barvy, jenže pak se ukázalo, že neprůhledná maska není tak neprůhledná a že barvy rozezná po krátkém rozkoukání kde kdo. Já ne, ale to není díky mému skálopevnému skepticismu ve věcech paranormality, ale kvůli tomu, že pendrek vidím bez masky na očích, natož pak s maskou.

Ale to jen na okraj. Jak řečeno, pokus se konal na Vinohradech, tedy na Praze 3. Tam, jakož i v mnoha jiných oblastech metropole, je modrá zóna. U chodníku je modrá čára a smí tam parkovat jen ten, kdo v dané Praze bydlí. Když tam zaparkujete vy a nebydlíte tam, dostanete pokutu. No a vida, v Polské ulici u Sokolovny je chodník, který je označen modrou zónou, ale taky bílou přerušovanou čárou a cedulí, že kdo si zaplatí, může tu zaparkovat.

Vysvětlil mi to potom odborník ve věci parkování. Modré zóny, tedy zákaz parkování nerezidentům, zásadně znepříjemnily rezidentům život. Když se jim pochroumá pračka, nechť ji naloží do svého rezidentního, na modré zóně zaparkovaného auta a odvezou si ji do opravny, pokud najdou nějakou, kde není žádná modrá zóna, leda by našli rezidentní opravnu ve stejném obvodu. Kominík jim nepřijde prošťouchnout komín a instalatér jim neopraví stržené splachovací zařízení na záchodě. A tak dále.

Přitom to byl tak velkolepý čin v duchu soudobého trendu zakázat všechno, co je škodlivé, a až bude vše zlé dostatečně zakázáno, nastane Zlatý věk dobra na věky věků, amen. Zakazuje se tedy víc a víc. Ani ty fotky z paranormálního pokusu nesmím zveřejnit, protože jsou na nich děti, a je zakázáno fotky dětí zveřejňovati, leda s rizikem žaloby ze strany rodičů. Což nechci riskovat, stejně jako neriskuji parkování v modré zóně. A tak ty smíšené modro-bělo přerušované zóny jsou zpětný proud proti proudu zakazovacímu, coby návrat od paranormálního k normálnímu.

Však on je někdo pro pořádek zakáže, protože jsou v souladu se zdravým rozumem, a ten je omezován v první linii.

LN, 14.4.2014Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


M. Urban
15:06
17.4.2014

P. Papež
20:06
17.4.2014

K. Drobková
7:18
19.4.2014

P. Papež
13:19
17.4.2014

P. Boublíková
5:49
17.4.2014

J. Schwarz
11:21
17.4.2014

počet příspěvků: 6, poslední 19.4.2014 07:18

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.