19.6.2018 | Svátek má Leoš


FEJETON: Zeť, tchán a Mesiáš

20.8.2014

Legenda praví, že mladý Lejkes, zbožný mladík, se zamiloval do dcery muže ve víře ne příliš pevného. Když přišel žádat o ruku svou nastávající, budoucí tchán, který o jeho náboženské vášni věděl, mu dal na vybranou: Buď dostane dceru a vzdá se své vášně a svého rabiho, učitele, nebo zůstane ve škole, a dceru nedostane. Zeť se rozhodl pro dceru a musel přísahat, že se k svému učiteli už nikdy nevrátí.

Běžely dny, běžely týdny, běžely měsíce a snad i roky a mladý muž chřadl. Nemocný to touhou nevydržel, podlehl své staré vášni a utekl, aby se setkal alespoń na chvíli se svými druhy a se svým učitelem, aby načerpal nové síly. Když se vrátil, tchán ho neprodleně zavedl před soud. Rabín prostudoval zákoník a příslušné paragrafy halachy a vynesl rozsudek: tchán má pravdu, zeť porušil svůj slib a musí se okamžitě rozvést.

Zoufalý mladý chasid se ocitl ze dne na den na ulici. Bez prostředků, bez útočiště, bez ničeho a krátce nato zemřel.

Legenda však pokračuje. Až přijde Mesiáš, požádá mladý Lejkes o proces s tchánem a rabínem, který ho soudil. Tchán řekne, poslechl jsem rabína. Rabín řekne, poslechl jsem zákon. A Mesiáš řekne, tchán má pravdu, rabín má pravdu a Zákon má také pravdu. Potom vstane a obejme mladého žalobce se slovy: Jenže, co já mám s nimi společného? Přišel jsem kvůli těm, kteří nemají nikdy pravdu.

Zkusme si převyprávět současný příběh: Josef, vášnivý fanda počítačů a internetový surfař, se zamiloval do dcery muže, který nesnášel milovníky počítačů, neboť byl přesvědčen, že budoucnost patří lidem, kteří se naučí správně využívat vlastní inteligenci a kteří se přestanou spoléhat na stroje. Svému budoucímu zeťovi řekl, že si jeho dceru může vzít jen pod podmínkou, že už nikdy nebude ztrácet čas u komputeru. Josef dal přednost dceři před počítačem.

Čas plynul, ale Josefova láska k počítačům nevadla, až to jednoho dne nevydržel, vytáhl počítač ze skříně. Do práce se tak zabral, že si ani nevšiml, že tchán stojí za ním a pozoruje ho. Tchán se s ním ani nepozdravil, chytil ho pod paží a převedl ho před soudce atd.. a ten nakonec vynesl šalamounský rozsudek: Nikdo nemá pravdu. Smlouva, kterou tchán se zeťem uzavřeli byla nepřesná: Josef se u počítače učil.

Kdyby legenda měla pokračování a jednou přišel Mesiáš, obrátil by se na něj nejspíš tchán a Mesiáš by asi řekl: Josef porušil smlouvu, soudce porušil svou povinnost nést zodpovědnost za svá rozhodnutí a tchán porušil povinnost neplést se zeťovi do života.

Mesiáš by odešel, aniž by měl koho obejmout, a tím by nám připomněl, že dnešní právo není exaktní věda a posouzení musí být dokonale svobodné.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusDiskuse


P. Papež
15:19
20.8.2014

R. Langer
7:21
20.8.2014

počet příspěvků: 2, poslední 20.8.2014 03:19

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.