26.4.2024 | Svátek má Oto


FEJETON: Vlažný zájem

10.3.2016

Slýchal jsem a čítal, že se svět zboří nebo aspoň obrátí naruby, pokud se prokáže existence mimozemské civilizace. Čítal jsem to a nedokázal se zbavit skepse. Nevěřil jsem a nevěřím, že se svět zboří, i kdyby nám zelení mužíci poslali pohlednici. Možná dokonce, že ji poslali. V minulém týdnu prokmitla média zpráva o tom, že radioteleskop Arecibo v Portoriku zachytil deset strukturovaných záblesků ze stejného místa, vzdáleného tři miliardy světelných let. Mimochodem, Arecibo, to je ten radioteleskop, který jste viděli v závěru bondovky Zlaté oko, kde se ovšem předstíralo, že je instalovaný na Kubě bratří Castrů. Ta zpráva byla dokonce v záhlaví zpravodajských webu, avšak brzy zmizela. Ty weby jsou nastavené tak, že stáhnou do pozadí ty články, které nikoho nebaví a nikdo je nečte.

Z toho usuzuji, že je jen málo lidí, které mimozemské civilizace zajímají. Já, pravda, mezi ně patřím, mimozemské civilizace jaksi spadají do mého pracovního referátu spisovatele science fiction. Takže jsem se svého času zapojil i do programu SETI@home. Ten vznikl v květnu 1999 na půdě univerzity v Berkeley. Zkratka SETI označuje snahy o nalezení mimozemských civilizací. Od května 1999 se do nich může zapojit každý, kdo má počítač připojený k internetu. To, co v Berkeley tenkrát vymysleli, je v podstatě rozptýlený superpočítač. Problém, který se má prozkoumat, je rozkouskován na pidikousíčky, ty jsou po internetu poslány do účastnických počítačů, tedy i k vám domů, pokud se připojíte. Domácí počítač pidikousíček dat prozkoumá a výsledky pošle do Berkeley, kde je tamní počítač připojí k ostatním zaslaným pidivýsledkům a vzejde z toho výsledek konečný. Je to obdivuhodné. Původně se počítalo, že se k projektu připojí padesát tisíc lidí, dnes je to přes pět milionů účastníků z 233 zemí. Skvělé. Má to jeden nepříjemný háček. Výsledek je zatím nulový. Já jsem svého času také zapřáhl svůj comp do společné káry. Pořád jsem ještě ve statistikách, stalo se to 5. ledna 2008 v 19:44:45 hodin a můj comp sloužil 5548 hodin. S nulovým výsledkem. To člověka omrzí, jak jistě chápete. Omrzuje to i samotné původce, tedy tým v Berkley. Soudím tak z faktu, že na jejich výsledkové stránce zjistíme, že ji naposledy vygenerovali 4. listopadu 2014. Od té doby nebyl zájem.

Tak tedy deset strukturovaných záblesků z jednoho místa, vzdáleného tři miliardy let. To už byla naše Země přívětivě vychladlá a chystala se na vznik života, ale šlo to ztuha, protože byla pod silným kosmickým bombardováním sprchou asteroidů. Že by v tu dobu někde v hloubce vesmíru kdosi postavil vysílač schopný dopravit informaci přes půlku nekonečna?

Třeba se ty vzkazy podaří rozluštit. Třeba v nich bude návod, jak ten stroj postavit. Anebo návod, jak postavit budík proti lhostejnosti. Bylo by ho zapotřebí.

LN, 7.3.2016