20.6.2018 | Svátek má Květa


FEJETON: Turisté proti turistům

27.5.2016

Mezi mnoha lidmi panuje mínění, že turisté jsou jedna rodina, jejíž členové se při náhodném setkání zdraví, ba obdaří se i hřejivým úsměvem. Občas tomu tak je, ale čeho je moc, toho je příliš. Někdy je při výstupu na Sněžku nebo v Prachovských skalách takový nával, že se na uvolnění cesty musí čekat. A na cyklostezkách poblíž velkých měst bývá tak husto, že běžný český pijan s obtížemi hledá místo, kde by mohl beze svědků vypustit vodu. A zpomalí-li v Jizerských horách běžkař, aby se pokochal výhledem do krajiny, může dostat vynadáno, že jede v nesprávné stopě. Také veselým vodákům někdy zmrzne úsměv, když jim pod Suchdolem začátečníci ucpou Lužnici.

Ještě větší rozpory existují mezi jednotlivými odvětvími. Jak si může lyžař-běžkař oblíbit tlupu pěšáků, kteří mu rozdupou stopu jako stádo kanců? Nebo jak mohou být pěšáci s hůlčičkami rádi, když mezi ně vlítne obrýlený cyklista v helmě? Úskoky do stran zachraňují důchodci své kosti. Celoroční cyklisty nesnáší také běžkaři. Stopy horských kol z listopadových čvachtanic ztvrdnou na kost, zanesou se trochu sněhem a běžkaři pak padají na ústa s vcelku pochopitelným výkřikem „za...ný cyklisti!“

Existuje však skupina lidí pohybující se přírodou, které nenávidí všichni turisté bez výjimky – čtyřkolkáři. Tito bezohlední pitomci ničí pěšiny a louky, plaší zvěř a obtěžují lidi a ještě si při tom myslí, že provozují jakýsi sport. Máme řadu ministerstev, ta se však takovou prkotinou očividně nezabývají.Diskuse


P. Princ
16:38
27.5.2016

A. Richtr
8:56
27.5.2016

P. Švejnoch
12:51
27.5.2016

Z. Lapil
14:22
27.5.2016

A. Richtr
14:37
27.5.2016

počet příspěvků: 6, poslední 27.5.2016 04:38

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.