18.4.2024 | Svátek má Valérie


FEJETON: Skandál kolem FaceApp

25.7.2019

Je to jednoduché: vlastní nebo jakoukoli tvář pozměníte v programu, který si nainstalujete ve svém mobilním telefonu. Jen tak, pro zábavu. V současnosti asi není žádná jiná aplikace pro mobilní telefon, která by budila takovou pozornost. Zdánlivě k tomu není žádný důvod. Takových zpotvářujících aplikací je spousta. Každý lepší mobil to má dokonce už v sobě, umí zkrášlit obličej, zakrýt pupínky a zvětšit oči a zeštíhlet naducané tváře. Proč tedy ten povyk?

Za aplikací FaceApp stojí ruská firma a fotka obličeje se posílá ke zpracování na vzdálený počítač. Ten je prý v Americe, ale ne nadarmo se takovým vzdáleným komputerům neříká cloud neboli oblak. Prostě to někam pustíte do oblak. Na trhu je dva roky a má osmnáct milionů uživatelů. Určitě jich bude mnohem víc. Znáte to z filmu Obecná škola. Žáci vyslechnou ve školním rozhlase varování, aby v mraze neolizovali zábradlí, a hned vzápětí je u zábradlí roj chlapečků s přimrzlými jazyky. Tady je to stejné. Nestahujte si FaceApp a když ho stáhnete, tak ho nepoužívejte a když ho použijete, tak se nedivte, varují experti, v této souvislosti je citován francouzský expert Joshua Nozzi nebo náš Miloslav Lujka ze serveru Digitalnipevnost.cz.

Co ten program dělá? Přimaluje vám fousy. Zamračeného rozesměje a smíška zvážní. Ale co přitahuje nejvíc, dokáže pozměnit obličej tak, že uvidíte sami sebe za dvacet let. Nemusím dlouze přesvědčovat, že je to poznání nepříliš povzbudivé. Jistě tušíte, že vás ten pohled nepotěší, ale stejně neodoláte. Chcete se podívat pravdě do tváře, a to doslova. A tak tedy appku stáhnete, spustíte a aktivujete a dostanete od Lujky vynadáno.

Blažen ten, kdo mobilní telefon nemá a zprávy čte v papírových novinách. Od nich nehrozí jiné nebezpečí než morální, tedy že z nich člověk zblbne. Noviny vám ale neutrhnou hlavu a neodnesou ji někam do cloudu. Appka pana Jaroslava Gončarova ano. On sám ujišťuje, že ji po osmačtyřiceti hodinách smaže. Blázen mu věř.

Blázen čemukoli věř. Rozpoznávání obličeje, to je dnes předmět intenzivního výzkumu, nebojím se přirovnání s vývojem atomové bomby. Číňané na to jdou otevřeně: chtějí mít každého Číňana rozpoznaného a zaškatulkovaného podle stupně spořádanosti. Toho nespořádaného nepustí do vlaku, toho ještě víc nespořádaného zastřelí. V našem světě to má jemnější projevy. Pojišťovna pozná, jaký máte mobil, ví, kde bydlíte, zjistí si, jaké mají lidé v okolí volební preference, a ejhle, rodí se pojišťovací profil. Facebook používá ten, kdo se rád prochází po Václaváku nahý. A firmy Visa a MasterCard, ty o vás vědí naprosto vše.

Takže co s FaceApp? Ti vědí jen to, jak vypadáte. A tomu dokázal zabránit jen Muž se železnou maskou.

LN, 22.7.2.2019

Neff.cz