24.4.2024 | Svátek má Jiří


FEJETON: Příšery, sympaťáci a politicky nespolehlivý Mrkvička

18.7.2014

Renomovaní kritici Alena Prokopová a František Fuka prominou, ale herce (herečky nechme pro jednou stranou) dělím na příšery a na sympaťáky.

Ne, vědecké to není, ale je to pravda. Je to pravdě blízko. Někdo vás zaujme prostě jen tím, že se takříkajíc narodil na šťastné planetě a je sympatický (Brad Pitt), zatímco jiný zaujme co monstrum: Godzilla, Donald Sutherland anebo King Kong. Ještě štěstí, že máme i výjimky. Tak třeba Otto Šimánek býval a snad i zůstává u batolat v kolonce sympaťák, ale mezi dospělými se vyskytnou občas i podezíraví rodiče řešící, zda pan Tau náhodou (taky) není monstrum. Něco podobného ostatně zažíval i strýček Jedlička. Ani on však ryzím monstrem, řekl bych, nebyl. Ale znáte snad někoho, kdo by neměl rád Roberta De Nira? A vidíte, přesto „začínal“ jako psychopatický Taxíkář.

Zrovna jako jeho má, myslím, většina žen ráda Christophera Walkena, ale signalizují tím jinou odrůdu lásky nežli tu k Nirovi, anžto také Walken je (a to vím) typické monstrum. Nepochybně. S tím si začal už ve filmu podle Stephena Kinga Mrtvá zóna a monstrem podle mě zůstává i ve známém videoklipu, kde létá. Líbí se vám Walken? Já bych se ho bál! Když si třeba vybavím, jak onehdy vyprázdnil zásobník do Dennise Hoppera. A Dennis Hopper sám? Pro ženy včetně Jodie Foster to bezesporu býval „nevymazlený“ sympaťák, nicméně každý, kdo někdy viděl Nebezpečnou rychlost (a třeba již vraždu hned na začátku), ten samozřejmě váhá.

Podobnou kostru pod vrstvou pokožky a charismatu jako Christopher Walken nosí ovšem i herec Richard Chamberlain, nicméně napadlo by kteroukoli z vás, divaček, řadit jej spolu s Walkenem mezi monstra? Jistě ne. Dokonce i mně je totiž Chamberlain sympatický a navíc je lepším hercem než Walken. Vlastně představoval i prvního agenta Jasona Bourna - a možná nejlépe.

Mezi sympaťáky řadíme rovněž Al Pacina, kterému lze obvykle odpustit i četné vraždy, a samo sebou Belmonda, jehož ve skutečnosti citlivá duše schopná ronit slzy zůstala jako kouzlem ve filmech skoro neviditelná. Pokud někdo Belmonda nesnáší, nebude s ním podle mého názoru vše v pořádku, zatímco takový Anthony Perkins ze sebe udělal naprosto typické monstrum a série filmů Psycho dodnes magnetizuje i proto, že je očividné, jak herec představující Normana Batese není nejspíš ani v reálu docela normální.

Je ale (dalším) monstrem i Anthony Hopkins? Já bych řekl, že ano. Série o Hannibalu Kanibalovi ho kdysi „udělala“ a těžko se dá zapomenout i tváří v tvář jeho sympaťákům (hrál třeba autora Narnie C. S. Lewise). Vzpomínám si ovšem, že sir Anthony představoval ještě před Lecterem ve filmu Bounty kapitána Bligha, soupeřícího tam s mladým námořním důstojníkem Christianem Fletcherem, zosobněným mladým Melem Gibsonem, letošním hostem karlovarského festivalu, a tato postava kapitána, který měl historickou předlohu, mi připadá sympatická tím spíš, že já osobně ji chápu jako homosexuála, který byl do „svého“ vzbouřence Fletchera zoufale zamilovaný.

Z českých herců je podle mě typickým sympaťákem Ladislav Mrkvička, ale právě to stvořilo paradox seriálu Třicet případů majora Zemana. Jaký? Jak si vzpomenete, Mrkvička v rámci své role v osmašedesátém zklamal a musel být jako politicky nespolehlivý zrádce věci socialismu nahrazen na služebně po Zemanově/Brabcově boku Emilem Horváthem mladším... Ale ještě k monstrům. Je charakteristické, že ta, která jsou zároveň upíry, bývají obvykle představována charismatickými sympaťáky, jako jsou Christopher Lee, Gary Oldman, Frank Langella a především legendární Béla Lugosi. Skutečný sympaťák vám ovšem nemrtvého nezahraje, a to podle mě ani ve Stmívání, a takovými herci byli a jsou Steve McQueen, James Stewart, Robert Mitchum, Spencer Tracy, Harrison Ford anebo Clint Eastwood.

Skončeme vzpomínkou na Lexe Barkera a Pierra Brice. Byli totiž nejen sympaťáky, oni byli navíc i vzájemně se nabíjejícími sympaťáky. Jako už Laurel a Hardy. Jako pak i Bud Spencer a Terence Hill. A monstra? Které jsem nechal na konec? Snad Klause Kinského? Ne. Roberta Englunda alias Noční můru z Elm Street, a když se nedávno pokusili o remake prvé části této hororové série, selhal. Monstrózní „Freddy“ totiž byl a bude vždy jedině jeden: