25.6.2018 | Svátek má Ivan


FEJETON: Přijela pouť…

20.9.2014

Přijela pouť? Přijela a přivezla plno radosti pro dospělé. Jakmile jsem uviděl billboard „Zeleň místo betonu“, věděl jsem, že je zase tady. Tento billboard skutečně k zeleni patří, je to totiž evergreen, věčně zelený. Láká voliče už třetí volby. Představa kandidáta, jak sbíječkou rozbíjí beton a sází kytky; kdo by se na to nechtěl dívat opakovaně?

A nyní už to jde ráz naráz. Slušnost, poctivost, pracovitost, – zajistíme, vybudujeme, upevníme. Kdysi se podobně upevňovalo nerozborné přátelství se SSSR. Kde je SSSR a kde nerozborné přátelství? Tak ČSSD hlásá, že nám zajistí fungující právní stát. Jasně, nefungující by neměl smysl. Ale pojem právního státu sám o sobě vyjadřuje, že funguje. Kdyby nefungoval, nejde o právní stát. Zajistí jej ovšem jen na komunální úrovni, protože máme komunálky. A senátoři ho také nezajistí, protože jsou jen senátory a zákony jen připomínkují! A proč až nyní? Proč jej ČSSD nezajistila dříve, byla přece tolik let u moci? Ale nejen to, volební slogan „Měníme zemi k lepšímu“, doprovázený rozhodným gestem Sobotky, hlásá něco, co se jen tak hned nevidí – to lepší. Odkdy? Od té doby, co to ve straně myslí upřímně, přece! Další je proto ještě lepší: „Tvrdý postup proti lichvě a zneužívání exekucí.“ To je ono; ale jak? Na to se neptejme, to je jejich tajemství . Lichváři a exekutoři se již třesou strachy, jak si na ně oranžoví došlápnou; každou kauzu, každou exekuci - všechno zkontrolují. Ale nejen exekutory a lichváře, prosadí i „Razantní boj s kriminalitou“. Zlikvidují výrobce a dealery drog. Zajistí a prosadí – co mi to připomíná? No jasně, loňskou volební pouť! Asi to myslí nejen upřímně, ale i úplně křišťálově.

Jeden billboard mě překvapil: „Ulice bez psí stolice.“ Teprve toto exkrementní heslo se dá splnit. Kdybych to chtěl napsat lidově, musel bych napsat: Teprve h…. je to pravé. Tyhle budu volit! Musím se ale přestěhovat do jejich obvodu. Proč voliči vždycky zvolí nějaké pitomce, kteří začnou hned tunelovat, a ne ty nejušlechtilejší a nejlepší z těch billboardů? Nebo jde o ty samé?

Obávám se, že jsou pomýleni tím největším billboardem – prezidentskou standartou nad Pražským hradem s nápisem „Pravda vítězí“. Měla by být uschována a vyvěšena v jiný čas. Jak mi řekl jeden známý novinář, na Hradě by měla být jiná standarta: „Kašlu na vás". řekl to sice trochu lidověji, ale i když můj překlad nedosahuje originálu, je srozumitelný. Nebo někdo věří, že vítězící pravda má něco společného se současným prezidentem, o kterém se běžně píše, že je usvědčeným lhářem?

Přijela pouť! S barevnými plakáty, fangličkami a pouťovými párky. S vyvolavači a mnoha lákadly. Je všude kolem nás: „My to víme, my to známe, my to uděláme.“ Přijďte a volte nás. My víme, jak na to. My jsme ti praví – ostatní je šmíra. Máme v rukou váš osud, váš život a budoucnost vašich dětí. Dejte nám hlas a my vám předvedeme špektákl plný překvapení a legrace. Máme provazochodce, máme ohebné a vše podlézající a přeskakující artisty, ukážeme vám hada, který se kroutí podle rozkazu, máme klauny a žongléry - vstupné žádné, zaplaťte jen svojí důvěrou a nechte se překvapit. Máte nějaké problémy? Víme, jak na ně. A doporučte nás známým. Vyvezeme každého vídeňským kolem nahoru až do nebe, na horské dráze mu zhoupneme žaludek a v domě hrůzy dostane pár facek. Hrůza bez konce. Povozíme ho v autíčku, bude se moci srážet s jinými autíčky a vystřelit si oranžovou nebo rudou růži. Na pouť nepřijela jen jedna světská rodina, jsou zde všechny, kterým jejich prostředky dovolily účast, přijela i ODS, i když za poslední peníze, co ještě měla. Jsou zde i světští knížete, ano, přijela i ANO a také mezi částí veřejnosti velmi oblíbená komediantská rodinka z Komoušova, která se zúčastnila všech poválečných, i předpřevratových volebních poutí, tehdy dokonce jen sama. Jsou zde všechny a srandy z billboardů je kopec. Kdykoli procházím touto poutí, vzpomenu si na Nezvalovu poetistickou říkánku:

Jedny volby, druhé volby,
voleb jednadvacet,
republika se musí jednou skácet.
Všichni dáme si pac, udělá to s námi bác.Diskuse


P. Kersch
0:18
21.9.2014

J. Hejna
12:04
20.9.2014

I. Skolin
13:08
20.9.2014

B. Hamáček
6:07
20.9.2014

P. Lenc
8:47
20.9.2014

T. Kočí
9:17
20.9.2014

V. Ondys
1:43
20.9.2014

počet příspěvků: 7, poslední 21.9.2014 12:18

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.