21.5.2019 | Svátek má Monika


FEJETON: O golemovi aneb Emet a met

26.2.2014

"Vezmi materiál v půl čtvrté noci čtvrtého týdne ve čtvrtém měsíci ve čtvrtou noční hodinu a jdi v noci sám a nezalekni se démonů. Poté jdi do svého domu a odpočívej uvnitř dva týdny. Pak vezmi materiál a zhotov mnoho malých kousků, to jest na hlavu jeden velký kus, také na ruce dva kusy a i na trup nech velký kus. atd. atd." To jsou první věty ze starého hebrejského rukopisu, který zřejmě pochází z patnáctého století. Popisuje návod na stvoření golema. Text je obsáhlý a dál bazíruje na obecném vztahu mezi písmeny abecedy a lidskými orgány, protože - jak známo - svět, a tudíž i člověk byl dle Starého zákona stvořen slovem.

Píši o Golemovi proto, že dle legendy je stvoření připisováno pražskému Maharalovi, tedy vrchnímu rabínu Jehudu Löwovi ben Becalelovi, který tu zemřel 17. září 1609, a golem se kvůli tomu stal spolu s Kafkou a Švejkem s půllitrem piva i jedním ze symbolů Prahy. I když prý nelze najít jediný přesvědčivý důvod, proč by měl být spojen s golemem právě on. Ani ve spisech jeho žáků není o golemovi zmínka, ty se nacházejí až ve spisech ze začátku XIX. století.

Ve středověké hebrejštině má výraz golem dvojí význam: někdy označuje tělo vytvořené za pomoci magie z hlíny, ale v jiném kontextu znamená "duchovní tělo", které existuje vedle. Nejspíš proto se někteří učenci, jako například Gershom Scholem, domnívají, že praxe stvoření golema zahrnuje především vytvoření formy těla z prachu a poté vstup do extatického prožitku. V ten moment zažil mág symbolickým způsobem oživení těla. Šlo o dosažení mystické zkušenosti: poznat Boha skrze způsob, jakým on sám stvořil člověka.

Z toho lze asi usuzovat i na to, proč tato zkušenost byla postupně zapomenuta a až materialistické XIX. století magický rituál proměnilo v pohádkovou legendu o umělé bytosti, která sloužila rabi Löwovi v domácnosti či měla chránit židovská ghetta před pogromy. Golém se oživoval či usmrcoval dle legendy šémem, tedy slovem. Problém s golemem byl prý tehdy, když nepracoval: hromadila se v něm ohromná síla. Jednou, když ho rabín zapomněl umrtvit, z přetlaku začal ničit staré Židovské Město. Tehdy si rabi Löw uvědomil, jakou nebezpečnou figuru stvořil.

Zbývá odpovědět na otázku, co to byl šém: o jaké kouzelné slovo šlo. Podle jedné tradované skazky měl golem na čele napsáno slovo EMET, pravda. Když se všk umazalo písmeno E, zbyl MET, a to je smrt. Golem byl mrtvý. Podobně jako když u logos umažeme s: zbude logo. Ze živého slova, které cosi pojmenovává, se stane jen mrtvá značka, za kterou si lze představit ledascos. Tím se z příběhu Goléma stala aktuální zpráva.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusDiskuse


J. Jurax
1:54
27.2.2014

A. Hrbek
7:53
26.2.2014

J. Dvořák 188
12:33
26.2.2014

J. Kraus
13:13
26.2.2014

počet příspěvků: 4, poslední 27.2.2014 01:54

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.