18.4.2024 | Svátek má Valérie


FEJETON: Nezpochybnitelné právo

28.11.2018

Lidé musí mít možnost sami si rozhodovat o svém věku!

Spousta věcí, které jsme dříve pokládali za samozřejmé, ve skutečnosti tak jasná není. V současné době slýcháme ze všech stran, že pohlaví je pouze sociální konstrukt a fluidní záležitost. Pokrok ale nezastavíte...

Možná se totiž dočkáme toho, že stejně jako gender či genderová identita bude i věk člověka pouze fluidní. To samozřejmě neznamená nic jiného, než že skutečné datum narození by nemělo hrát žádnou roli při určování věku.

A proč by také mělo? Lidem by měla být ponechána možnost rozhodovat o sobě v co nejvíce věcech. I pokud neuvažujeme zcela pokrokově, musíme v tomto případě uznat platnost staré moudrosti, že každému je tolik, na kolik se cítí. Někteří tomu možná nebudou věřit, ale zavedení možnosti změnit si svůj věk by nebylo vůbec zbytečnou institucí, ba naopak! Zvláště lidé toužící oficiálně omládnout opravdu existují a ze zavedení by v konečném důsledku profitovali nejen oni, ale i celá společnost.

Věk jako věc svobodné vůle

Jedním z lidí toužících po úředním omládnutí je Emile Ratelband, 69letý muž z Nizozemska, který je v Nizozemsku známý jako motivační řečník. Sám se ale považuje za 49letého. Oficiální vysoký věk mu přináší řadu problémů. Jak se můžeme dočíst v britském listu The Guardian, pokud by zmíněnému pánovi bylo 49, mnoho věcí by se pro něho zlepšilo. Mohl by si pořídit nový barák či jezdit v jiném autě. Vysoký věk je také silně diskriminujícím faktorem u žen třeba v seznamce Tinder, protože stáří opravdu může odrazovat zájemkyně z řad mladých žen. Ratelband proto začal právní bitvu o to, aby ho udělali o 20 let mladším, a zažádal si o změnu data narození z 11. března 1949 na stejné datum v roce 1969.

Nechal se slyšet, že i věk je věcí svobodné vůle, a svůj požadavek srovnával s právy těch, kteří se narodili v jiném těle. Pokud si transgenderoví lidé mohou měnit pohlaví v rodném listu, měla by podle něho existovat stejná možnost i pro změnu věku. Zvláště když doktor prý o Ratelbandovi prohlásil, že má tělo jako 45letý, dává změna věku velmi dobrý smysl, nebo ne? Posudek lékaře by ale neměl být rozhodující. Nejdůležitější samozřejmě je, na kolik let se kdo cítí.

Změna prospěje celé společnosti

Možnost zvolit si věk podle vlastní úvahy by rozhodně prospěla i mnoha dalším lidem. Tak např. na střední škole v anglickém městě Ipswich studuje 15letý člověk, žadatel o azyl z Íránu, který údajně umí jen velmi špatně anglicky. Ve skutečnosti je ale zmíněnému studentovi už 30 let a má dvě děti. Věřím tomu, že pokud by se mu věk opravdu oficiálně snížil, jeho spolužáci by ho přijímali mnohem lépe a ustaly by i ty „zbytečné“ stížnosti zpovykaných britských rodičů.

Zkrátka si musíme konečně uvědomit, že ne každý má to štěstí a narodí se v datu, které je pro dotyčného nejvhodnější. Změna věku je jen pouhou změnou jednoho údaje v rodném listě či v evidenci na úřadě, tak v čem je problém? Zavedení možnosti změnit si datum narození rozhodně nikomu neuškodí a jiným jen pomůže.

Lidé obvykle chtějí být spíše mladšími, než staršími, čímž se může alespoň zčásti vyřešit jeden veliký problém, který trápí téměř všechny vyspělé země - problém stárnutí obyvatel a s tím spojené neúměrné zatížení sociálního systému. Díky tomu by tedy o něco ubylo lidí v důchodovém věku, což by pochopitelně znamenalo i úlevu pro státní rozpočet.

Proto si myslím, že cíleně přesvědčovat lidi o tom, že jsou mladší, by mělo být dokonce naprostou nutností, má-li se současný důchodový systém ponechat ve stávající podobě. Čím více takto „omládlých“, tím lépe pro celou společnost. Výhody, které by přinesla možnost svobodně si rozhodovat o vlastním věku, jsou nesporné! Nemyslíte?

Pozn.: Tento článek obsahuje prvky ironie a nadsázky.

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu