26.4.2018 | Svátek má Oto


FEJETON: Nepodceňujte morálku

27.3.2014

Když se dělají takové ty průzkumy, na čem lidem nejvíc záleží, střídají se na špici žebříčku stále stejné věci.

Peníze, práce, manželství, zdraví, přátelé. Když se zamyslíte nad tím, co je společným jmenovatelem úspěchu ve všech těchto oblastech, dojdete možná ke stejnému závěru jako já. O úspěchu v práci, spokojeném manželství, vyrovnaném hospodaření a pevném zdraví rozhodují do značné míry naše morální vlastnosti.

Morálka je nejvíc podceňovanou disciplínou současnosti, ale zároveň neztratila vůbec nic ze svého vlivu. Pozoruhodný paradox.

Podívejte se na dnešní zprávy – v novinách, v televizi, na internetu. Devadesát procent z nich je negativních, cynických, nestydatých, manipulativních, lživých, zbytečných nebo hloupých. Takže by se mohlo zdát, že "svět všecken ve zlém leží", jak říká Bible kralická.

Nicméně čas od času se přihodí nevídaná věc – hlas lidu se spojí s hlasem Božím a najednou to, co doposud nikomu nevadilo a na co si všichni dávno zvykli jako na sníh v zimě nebo špínu na ulici, začne být považováno za nemorální, nepřípustné, odsouzeníhodné a nepřijatelné.

Je to vždycky malý zázrak, když to většině lidí dojde a média o tom začnou referovat, že hejtman by přece neměl krást, primátor by se neměl namísto práce věnovat vysokohorské turistice, ženatý premiér by neměl podvádět manželku, šéf městské policie by neměl zahlazovat přestupky svých kamarádů a jeho podřízení by neměli šikanovat bezdomovce, alkoholik by neměl trénovat vrcholové sportovce, podnikatel by neměl uplácet úředníky, lékař by neměl předepisovat léky, aby dostal laptop od výrobce léčiv, slavný herec by neměl čerpat veřejné dotace na svůj privátní byznys, duchovní by neměl sexuálně zneužívat svoje ovečky, poslanci by neměli namísto tvorby kvalitních zákonů žvanit a chlastat, exekutor by neměl brát dětem hračky, nejvyšší státní zástupce by neměl obhajovat mafiána, fotbalista by neměl prodávat zápas.

Někdy to skoro vypadá, že všichni vědí, jak by to mělo být. V poslední době mám ten pocit. A je to dobrý pocit. Jenom nemám tušení, jak dlouho mi vydrží.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


J. Skála
15:39
27.3.2014

V. Pavelek
15:32
27.3.2014

J. Cervenka
13:12
27.3.2014

R. Langer
13:58
27.3.2014

R. Langer
11:25
27.3.2014

V. Vaclavik
15:18
27.3.2014

V. Vaclavik
15:25
27.3.2014

počet příspěvků: 9, poslední 27.3.2014 10:05

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.