16.12.2017 | Svátek má Albína


FEJETON: Několik vět

3.7.2017

V mezičase, když jsem zrovna neplnila své turistické ani překladatelské povinnosti, jsem se podívala, co mi kdo píše, a objevila jsem text prohlášení Několik vět. Takže se občanská společnost skoro nachlup po kolika? – po osmadvaceti letech ozývá pod stejným titulkem s novými požadavky. První z nich zní: „Abychom se začali chovat jako odpovědný a kompetentní člen EU. Vláda musí vypracovat novou zahraničněpolitickou koncepci, jak v co nejkratší době vrátit Česku věrohodnost, jak je dostat na špičku rozhodovacích procesů, do jádra Unie, jak přijmout euro a prosazovat dobré ekonomické a bezpečnostní transatlantické vztahy. Musíme se také konečně začít starat o naši obranyschopnost a plnit závazky v NATO. Udržení liberálního řádu na Západě, jehož součástí je i Česko, je naším životním národním zájmem.“

Jde samozřejmě o vážnou a důležitou věc, ale přesto mě to pobavilo. Důvod mého pobavení byl zcela speciální: pouhých pět minut předtím jsem totiž překládala následující odstavec z knihy Arthura Koestlera Neviditelné písmo, druhý díl pamětí, který vyšel v roce 1954: „Sedm let nedokázali státníci ani národy Západu vidět to, co bylo zjevné, nedokázali pochopit ohrožení své civilizaci a zlikvidovat je, dokud to bylo možné za poměrně nízkou cenu. Tato sedm let trvající slepota, jež se Západem šířila od roku 1932 do roku 1939, byla jedním z pozoruhodných historických jevů. Jako by to bylo prokletí: zdálo se, že různé národy a politické strany, pravice a levice, jakkoli si jejich politika v jiných ohledech protiřečila, spolupracují, aby Evropu zničily. Postoj konzervativních sil se pohyboval od mylných představ o charakteru Hitlerova režimu po pasivní sympatie a aktivní spoluúčast. Různé socialistické a dělnické strany překypovaly rétorickým odsuzováním fašistického nebezpečí – a dělaly, co mohly, aby ve svých zemích zabránily proti němu zbrojit. Komunisté využívali antifašistického hnutí pro vlastní účely a zraňovali je ohromující zradou. Vypadalo to, jako kdyby všichni spolupracovali na tajné evropské sebevraždě.“

Historie se samozřejmě nikdy neopakuje stejně, ale samozřejmé je i to, že se opakují snahy a tendence, které ponechány bez odezvy mohou vést ke katastrofálním důsledkům. A nemálo politiků šermuje pojmy jako „bruselský“ či „evropský diktát“, hovoří o nutnosti rozbít EU nebo z ní alespoň odejít a vlády (i občané) vytrvale odmítají platit za zbrojení to, k čemu se zavázaly.

Koestler po citované pasáži pokračuje tím, že ti, kdo ve třicátých letech varovali před nacistickým nebezpečím či v raných padesátých letech před nebezpečím sovětským, nebyli vyslyšeni, byli vnímáni jako fanatici, hysterici nebo lidé s perzekučním bludem. Nezdá se, že by se za těch víc než šest desítek let něco podstatného změnilo: s malou nadsázkou se dá říci, že úspěšnost politiků se měří jejich populistickými schopnostmi, tím, co dokážou naslibovat.

LN, 30.6.2017Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


počet příspěvků: 7, poslední 3.7.2017 03:46

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.