25.4.2024 | Svátek má Marek


FEJETON: Návrh "protibůčkového" zákona

30.1.2017

Iniciativní skupina poslanců v čele s Josefem Hubeným a Jindřichem Nejedlým připravila pro únorovou schůzi Parlamentu České republiky projednání nového zákona, jenž bude vtělen do Zákona o zdraví lidu č.264 Sb.

Podkladem zákona jsou studie prestižního časopisu British Medical Journal, kde byly jasně dokladovány tragické následky požívání této potraviny. Vzestup hladiny LDL cholesterolu a nepříznivý aterogenní index jsou důkazem škodlivosti a nebezpečím pro organismus, které je srovnatelné s tabákem či alkoholem. Jelikož náš stát má na paměti zejména blaho svých obyvatel, jsou zmínění poslanci přesvědčeni, že návrh projde napříč politickým spektrem. Uvádíme návrh v paragrafovém znění.

§1

Bůček byl seznán jako hlavní příčina narušení zdraví obyvatel. Jelikož je v současné době jeho prodej a následné požívání obyvateli státu neregulované a masivní, přistupuje se k následným opatřením.

§2

V první fázi bude jeho prodej v maloobchodě regulován na maximální množství 1 kg měsíčně na hlavu. Vyloučeny jsou mladiství do 18 let a občané s objemem břicha nad 100 cm. Všichni občané, mající o bůček zájem, obdrží na příslušném obecním úřadu speciální kartu (bůčenku), kde bude prodej zaznamenán prodávajícím. Prodej bude na bůčenku zaznamenán prodejcem a doklad o transakci spolu s množstvími bude spolu s rodným číslem odeslán v rámci EEB (elektronická evidence bůčku) na ministerstvo zdravotnictví. Ministr je pověřen zřízením speciálního odboru, kde budou prodeje sledovány.

Balíčky s bůčkem budou baleny do speciálních fólií s potiskem obrázků, na nichž budou fotografie morbidně obézních jedinců či ucpaných mozkových tepen.

§3

V restauračních zařízeních bude zřízena na přechodnou dobu oddělená místnost se speciálním odsávacím zařízením, kde bude bůček podáván. Tato místnost bude označena jednotným znakem lebky se zkříženými hnáty. I zde je při konzumaci nutné předložit bůčenku. Stravovací zařízení musí mít speciální kuchyň, kde bude bůček připravován tak, aby nedocházelo k mísení s ostatními surovinami a rovněž pachem, který je při přípravě bůčku intensivní a mohl by kontaminovat ostatní pokrmy a způsobit bůčkuprostým strávníkům fysické a psychické potíže..

§4

Ve všech nemocnicích a poliklinikách se zřizují speciální protibůčkové poradny, kde budou vyškolení specialisté zbavovat občany, požívajících bůček, jejich závislosti. Tyto poradny budou financovány v rámci zdravotního pojištění, aby byly přístupné všem občanům bez rozdílu příjmů. Lékaři - specialisté - budou nabízet alternativní stravu jako brokolici, mrkev či řepu.

§5

Tzv. „domácí zabijačky“ budou zrušeny. Po přechodnou dobu - tedy u občanů, kteří si již zakoupili krmná selata - bude možná porážka jen za přítomností státního úředníka, který z čuníka ihned odebere bůček, sádlo a majiteli ponechá pouze libové maso a krupon. Porážka bez ohlášení na obecním úřadě bude trestána sazbou od 2 do 4 let s nucenými pracemi na zelných lánech.

§6

Z veškerých publikací - a to i těch napsaných v minulosti - budou speciální literární komisí odstraňovány jakékoli zmínky o této poživatině, stejně jako líčení zabijaček, vepřových hodů apod. Slovo škvarek bude vypuštěno z českého jazyka úplně. Pohádka Dařbuján a Pandrhola bude přístupna pouze literárním badatelům. Komise pro jazyk český zahájí činnost, v níž budou výrazy jako „skočit někomu na špek“ a pod. nahrazeny korektními výrazy.

Poslanci předpokládají, že schválením tohoto zákona se úroveň obecného blaha občanů České republiky opět o cosi navýší.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autora