28.3.2024 | Svátek má Soňa


FEJETON: Milion pro Psa

8.12.2010

Laskavý čtenář mi snad promine, že se s ním na tomto místě podělím o svoji velkou radost. Čtenost webového deníku Neviditelný pes překonala v listopadu pro mě magickou hranici jednoho milionu přístupů. Je to samozřejmě zásluha všech autorů článků, zásluha redaktora Jiřího Wagnera, který to vše organizuje, pořádá a popohání jako dirigent velkého orchestru, a poděkovat chci i Lidovým novinám, které náš projekt vzaly pod křídlo a poskytly mu technické zázemí, bez něhož by se podobný projekt jen těžko dařil. Příští rok v dubnu to bude patnáct let, co Neviditelný pes zahájil svoji činnost. V jeho čele jsem prožil celou dosavadní historii internetu včetně té nejbolestnější kapitoly, totiž prasknutí internetové bubliny někdy kolem roku 2000.

Kdo ví, co Neviditelného psa v budoucnosti čeká. Když jsme začínali, lidi se mě často ptali, kdy internet převálcuje tradiční média, tedy tisk, rozhlas a televizi. Odpovídal jsem, že k tomu dojde, až se zásadně zvednou přenosové rychlosti. K tomu došlo a vývoj v tomto směru pokračuje. Tohle se dalo čekat, dejme tomu, v tom roce 1996, kdy normální a typická rychlost stahování byla v řádu desítek kilobitů za vteřinu, a dnes jsou to dva miliony kilobitů. Ale sotva koho tenkrát napadlo, že se změní i hardwarová platforma a že lidi budou přistupovat k internetu přes mobilní telefony a že vzniknou přístroje, které budou na půl cesty mezi mobilem a počítačem. Někoho asi ano, mě ne, já dlouho žil v zajetí představy solidního počítače usazeného na desce psacího stolu.

Jde to ale mnohem dál, na nepředvídatelnost vývoje. Neviditelný pes, to je dnes ukrutně staromódní médium. Je to deník, vychází o půlnoci, píší do něho přispěvatelé a čtou ho čtenáři. Najednou se ale něco stalo a vzniklo něco, co spojuje praxi internetových kaváren, elektronické pošty, komentáře pod články a fotografické a videové galerie plus ještě pár důležitých věcí, na které si hned nevzpomenu. Jsou to sociální sítě, které najednou dávají mlčící většině slovo.

Zatím je to v počátcích. Nejznámější z nich je Facebook. Ten vznikl v roce 2004 a teď má přes půl miliardy aktivních uživatelů. Vstupuje do politiky i do ekonomiky. Informace se v něm šíří rychlostí stepního požáru. Taky dezinformace, taky úplné nesmysly. Třeba se ukáže, že je to nesmírně škodlivá věc. Zastaví to někdo? Démon byl vypuštěn z lahve a nikdo ho do ní zpátky nestrčí.

To je další podivuhodný rys internetu, jak si ho všímám v průběhu patnácti let. Je to nezvratnost. Internet zásadně přispěl k bulvarizaci a zploštěný veřejného prostoru. Protože je nekonečně složitý, elita si v něm najde to svoje, ovšem masová média jsou nasycená hloupostí a banalitou jako ta falešná houba napuštěná octem. Ne, Neviditelného psa se to obvinění netýká, my s Wagnerem banality netrpíme. Ono totiž... ten milion za měsíc a čtyřiatřicet tisíc denně, to jsou dnes na internetí poměry malé počty, milion je mezi velkými základní početní jednotka!

LN, 6.12.2010