19.4.2024 | Svátek má Rostislav


FEJETON: Letníci a zimníci

8.11.2018

Aby bylo jasno od začátku, jsem letník a při mé smůle jsem zase na té slabší straně, převažují zimníci, tedy stoupenci trvalého zachování zimního času. Vše začalo tím, že Evropská komise vybídla půl miliardy obyvatel unie k debatě a dokonce nabídla jakési referendum, aby se jeden každý občan mohl svobodně vyjádřit a tím přispět k řešení problému.

Když se ta zpráva objevila v novinách, nabíledni byla otázka, co to do té Evropské komise vjelo. Vždyť ta se nikdy nikoho na nic neptá, opřena jsouc o soubor evropských hodnot vydává rozhodnutí o tom či o onom. Nějaké kontinentální projekty zaměřené na prosperitu, ty jsou zapomenuty, například síť vysokorychlostních železnic anebo kontinentální dálniční tahy. Jádrem agendy je ochrana, je třeba chránit kde koho, nejlépe pak menšiny, před kde čím, nejlépe pak před vším, ve světle hesla, že dobro nastane, až bude vše špatné zakázáno. A teď je tu pokyn, aby se obyvatelstvo Evropy vyjádřilo ke střídání času.

Záhada to není. Ona ta Evropská komise chtěla dát najevo demokratičnost, ochotu naslouchat občanovi. Jako stvrzení demokratičnosti pak rozhodla, že každý stát si bude moci svobodně volit, zda se přikloní k času zimnímu nebo letnímu. Když se rozhodla míchat biopalivo do benzínu, neptala se nikoho. Následkem toho máme zemědělskou půdo natřenou žlutě. Každý už ví, že je to škodlivý nesmysl, ale zrušit se to nedá. To je jen jeden příklad za všechny. A teď vida, opakuji – ve věci střídání času popadl komisi záchvat demokratičnosti.

Rozumně se k věci postavilo Rakousko, které navrhlo změnu odložit na rok 2020. Tohle známe všichni, odložením nastává okamžitá úleva a co my víme, třeba ten rok 2020 nikdy nebude. Nicméně pořád je tu ještě ta eventualita, že rok 2020 bude a že tedy chvilka rozhodnutí nastane. Letní čas byl zaveden za první světové války v roce 1916, měl pak všelijaké peripetie včetně protektorátní a u nás se definitivně zavedl v roce 1979. Vždycky to ale bylo jaksi úradkem shora. Teď to má být výsledek lidové vůle. Jak se bude blížit termín, ať by to mělo být na jaře 2019 vítězstvím zimníků nebo na podzim téhož roku, pokud by u nás měli zvítězit letníci (měl bych napsat „my, letníci“) anebo v roce 2020, porostou vášně. O to větší, pokud by měl být v každé zemi jiný čas. Čtu, že letní čas vítězí v Německu. Chopí se naši zimníci národního praporu a vystoupí na barikády, aby hájili náš ryze český zimní čas? Severské státy si přejí zimní, jižní letní čas. Čeká nás snad válka Severu proti Jihu, kde proti sobě stanou na bojišti šiky letníků a zimníků a budou se vzájemně ostřelovat budíky a cibulemi a propichovat ručičkami z kostelních hodin? Jakožto letník musím teď protrpět zimní období, kdy je tma už krátce po obědě. Je přede mnou chmurná vize, že budu takto trpět napořád.

LN, 5.11.2018

Neff.cz