25.4.2024 | Svátek má Marek


FEJETON: Kdo má ve skutečnosti pravdu?

28.1.2017

Pravděpodobně se vám to již mockrát stalo. V debatě (nebo dokonce v učené disputaci či v nedůstojné hádce) jste byli nařčeni z toho, že nemáte pravdu. Což o to, nikdo z nás monopol na pravdu nemá, proč si tedy nepřiznat, že ji občas nemáme. Zejména když manželce tvrdíme, že jsme byli tam, kde jsme vůbec nebyli.

Jenže tvrdit jednoznačně, že někdo nemá pravdu, to je velmi opovážlivé. A tak se mi přihodilo, že jsem dostal nápad. To se mi někdy stane. Dal jsem si tu práci a vybral jsem z moudrých knih fakta, která s vašimi (a konec konců i s mými a všeobecně jinak uznávanými) pravdami, které máme zapsány v myslích a v mozcích, trochu zamávají. Následující konstatování, jsou zatím všechna pravdivá. Neručím za to, že za sto let, až bude bádání lidstva ve všech směrech propracovanější, mnohé následující pravdy pravdami již nebudou. Ale nyní platí a divte se, prosím:

Chameleon nemění bravu proto, aby splynul s okolím. Ve vesmíru je asi 100 miliard galaxií, z nichž každá obsahuje 10 – 100 miliard hvězd. Pouhým okem vidíme pouze dvě (!) galaxie. Z Měsíce není vidět žádné lidské dílo.

Parní stroj nevymyslel James Watt, ale Heron Egyptský o 1600 let dříve než v roce 1711 Newcomen. Telefon vynalezl Antonio Meucci v roce 1860 a v roce 2004 Sněmovna reprezentantů USA schválila usnesení, že je třeba jeho dílo ocenit a uznat jeho podíl na vynálezu telefonu.

Myslíte, že bychom uměli také po 150 letech někomu něco uznat? Šampaňské vynalezli v Anglii a gilotinu pro změnu ve Skotsku. Když byla v rámci Velké francouzské revoluce 14. července 1789 dobyta Bastila, bylo v ní pouhých sedm vězňů.

Švýcaři jedí běžně psy, ovšem jen jejich nejchutnější části. Ostatní části zpracují na sádlo, kterým si léčí kašel. Pamatujete, na kterém oku nosil Nelson černou pásku? Na žádném – nikdy ji nenosil. Nejvíce ozonu vypouští do ovzduší výfuk automobilu.

Kolik penisů má škvor? Dva – jeden náhradní, když se mu první ulomí. Hrb má velbloud k ukládání tuku, nikoli vody. Mozart nikdy nebyl Amadeus. Jeho celé jméno znělo Johann Chrysostomus Wolfgangus Theophilius Mozart. Sám si někdy říkal Wolfgang Gottlieb, když latinská podoba Gottlieb (Boží láska) je Amadeus.

Tulipány nepocházejí z Holandska, byly sem přivezeny v roce 1554 z Konstantinopole. Pštros nikdy neschovává hlavu do písku – je to mýtus. Nejběžnějším ptákem na světě je – slepice. Penicilin zdaleka neobjevil Fleming. První byli beduíni v Africe, asi před tisíci lety. V roce 1897 princip plísně penicillium glaucum objevil a otestoval mladý francouzský vojenský lékař Duchesne. Vše sepsal jako svoji doktorskou práci a odevzdal Pasteurovu ústavu. Tam tomu nevěnovali pozornost, protože šlo o moc mladého lékaře. Posmrtně mu bylo vše uznáno až v roce 1949.

Slovo Kelt se poprvé objevilo v roce 1792, a to z recese. Předtím nikdy o Keltech nebyla řeč. Že se Země točí kolem Slunce, prohlásil jako první Aristarchos ze Samu, 1800 let před Koperníkem, a teorii relativity poprvé formuloval Galileo Galilei. Ve středověku si nikdo nemyslel, že je Země placka. Tato teorie vznikla až v roce 1838.

Na to, že je Země kulatá, přišly první včely. Umí komunikovat mezi sebou tím, že si vypočítávají polohu Slunce na druhé straně zeměkoule. Delfíni nepijí nic, ani vodu. Získávají tekutiny z potravy a spalováním vnitřního tuku, při čemž se tvoří voda. Hitler nebyl vegetarián.

Koncept koncentračních táborů vznikl ve Španělsku. Býci jsou barvoslepí – na rudý hadr reagují pro jeho pohyb. První zdomácnělé zvíře byl sob.

Když si tohle všechno uvědomíte zpětně (a jde o pravdivá fakta), dovolíte si ještě někomu tvrdit, že nemá pravdu? Něco vám ve škole řekli, sami toho moc nevěděli, a vy teď z toho vycházíte. Jenže lidské poznání jde dál a my se nemůžeme řídit tím, co jsme se třeba nesprávně naučili.

Konec konců, nehodlám se hádat. V mnoha tvrzeních na předchozích řádcích nemusím mít vůbec pravdu. Což by znamenalo, že je to všechno zase jinak. Otázkou zůstává, kdo má vůbec pravdu.

Zřejmě by každý z nás mohl přiložit polínko na oheň pravdy. O tom budiž i následující diskuse, v níž se pravdě bránit nehodlám. Základní otázka zůstává jediná: Co je vlastně pravda? Ani na naší prezidentské standartě to není uvedeno správně. Mělo tam být, že pravda zvítězí.

Zvítězí?