19.4.2024 | Svátek má Rostislav


FEJETON: Himmel nad Berlínem

24.11.2007

Tu se mne starší kamarád a bývalý kolega zeptal, kam pojedu na léto. Odvětil jsem Berlínští duchovévyhýbavě, s rafinovaností hodnou řepkového cukru: „Střádali jsme do prasátka a zítra startujeme z Bajkonuru.“ Exkolega kupodivu přestal vyzvídat. Jsem mu dlužen odpověď, nechť tímto s listopadem zví on i vy, kterak jinak než laskaví čtenáři, že první cesta vedla z Brna do Berlína. Z Bažin do Bažin, z louže pod okap. Obě města mají stejný slovní kořen. Bahniska či močál.

Po roce a v krátkosti chopil jsem se příležitosti pokosit něco nového z lánu světa a projet se po souvrati obraznosti v německé metropoli. Cesta saskou krajinou byla dost jednotvárná; oživená zajížďkou na okraj Drážďan a občasnými lesy větrných elektráren.

„Je to tu!“ signalizuje na dálku proslavená vysílací stanice. Šance vystoupit na její vyhlídku bohužel prakticky vyloučena; objednává se bezmála na minuty, týdny Die Weltnapřed. Berlín je věčné staveniště. Z města s medvědem v emblému čiší, co naše komorní metropole nezná – je kosmopolita. Tepe životem. Od Braniborské brány bylo, jak známo, dlouho rozdělené, v centru napjatého zápolení bloků. Dodnes zde vše tak trochu stojí a padá se zbořenou Zdí. „Vidíte tuhle dvojitou čáru? Znovu jdete po Berlínské zdi,“ papouškuje do omrzení snaživý průvodce.

Atmosféra velkoměsta pozoruhodné dynamiky fascinuje bezmála generaci od německého sjednocení pomyšlením, v němž vskutku všecko leží daleko i blízko. Nepřehlédnutelně. Nadživotní jezdecká pýcha pruského militaristy Bedřicha II. řečeného Velký Fritz, velikášské stavby Bismarckovy éry či Leninův reliéf na hranaté socrealistické zástavbě, na nějž by našinec nejspíše moudře popadnul brusku a projevoval věčnou vděčnost Spojeným státům americkým a nikdy jinak. A přirozeně ty děsivé zbytky Berlínské zdi, jež měla stát komplet ještě „sto roků“ To berlínské...samoty. Místy do puntíku zobrazuje labyrint čísel letopočtů a obrazů líbajících se slavných starců druhdy vládnoucích státostran. Spoutává, a tentokrát je tomu dobře, miliony lidí, netoliko Berlíňanů, s důležitou zvěstí, že dějiny jdou s námi, v nás, volky nevolky. Vzdor nevoli a vůli k přepisování.

Zvolna a ne huráááakcí mizí zbytky monstrózních podsaditých konstrukcí spojených s tuhým režimem SED. Postupně, kámen po kameni, cihla po cihle, nýt za nýtem přelévá se starý Berlín v nové, architektonicky silné budovy a novou metropoli.

Složitým přesunům přihlíží zprostřed náměstí kdysi „zasvěceného“ Karlu Marxovi a Bedřichu Engelsovi sousoší zakladatelů vědeckého komunismu. Oba intelektuálové Za dveřmi jsou K.M. a B.E.filozofují důstojně, klidně, bez vynuceného pohybu. Dokonce si vysloužili přezdívku „Důchodci“. Donedávna nesli přidanou hodnotu poselství, kvůli němuž mnoho lidí zaplatilo trpkou daň; vzkaz hrdiny naší doby, bezejmenného písmáka ulice, sprejera: „Nemůžeme za to, jak to skončilo!“ V tomto punktu je fajn být aspoň na ein Moment Berlíňanem. Nebe čili Himmel nad Berlínem mají (vedle starostlivých Wendersových andělů) předplacené létající měchuřiny – pozorovací balóny za úplatu. S reklamním heslem DIE WELT.