21.4.2018 | Svátek má Alexandra


FEJETON: Entuziasté přicházejí

14.1.2016

Film skončil, rozjely se titulky a na plátně se mihla výzva ve smyslu Ohodnoťte na Česko-Slovenské filmové databázi. Ten film byl Tarantinův poslední, jmenuje se Osm hrozných. No a ta ČSFD.cz je na výsost užitečný internetový portál, věnovaný filmové produkci. Najdete tu všechno možné, informace o filmech, ale také uživatelské recenze. Hned po návratu z kina jsem si ČSFD otevřel. Naše filmová kritika rozcupovala Tarantinův osmý film na nepatrná vlákna. Titulek v Reflexu zněl Tarantino slíbil sníh, ale přivezl vatu. Do kina jsem šel s očekáváním tří hodin užvaněné nudy. Místo toho jsem zhlédl nového Tarantina, který natočil film jinak, než by mu radili ti, kteří přesně vědí, jak se mají správně točit filmy. Ale o to mi nejde, zajímá mě fenomén uživatelských recenzí na ČSFD.

Film měl premiéru ve čtvrtek, svůj sloupek píši v neděli a recenzí je zde celkem 581, těsně před desátou dopolední. Názory jsou zde různé, přispěvatel kiddo usuzuje, že „takhle krásně zmizet ve vlastní řiti, to se hned tak nevidí“, kdežto Matty film pokládá za velký tarantinovský revival. Příspěvky charakterizované příkrostí typu „škaredý úchyl z videopůjčovny se naprudko předávkoval verbálním laxativem“ jsou obvykle krátké. Autor jediným škubnutím spláchne film s rozpočtem 44 milionů dolarů do klozetové mísy. Ale pak tu jsou příspěvky delší, zpravidla dobře vyargumentované, podložené znalostí problematiky. Když porovnám tyhle příspěvky třeba zrovna s elaborátem z Reflexu, pak nemohu než konstatovat, že seriózní přístup vidím spíše zde, na webu.

A jsme u těch entuziastů. Je to zvláštní slovo, entuziasta. Velmi často se s ním potkávám v anglickém kontextu, v mém oboru digitální fotografie. Enthusiast je amatér, rozumějme zde fotoamatér, jde o člověka, který se fotografií neživí, fotografuje však ze záliby a na vysoké úrovni. Mezi profesionálními fotografy mám mnoho známých přátel, a mám dokonce i fotografickou rodinu. Vím tedy, s jak malým entuziasmem profesionálové pohlížejí na rostoucí počet fotografů entuziastů. Těch je opravdu stále víc a není to jen tím, že průmysl produkuje dostupné přístroje s profi výkony. Příčiny jsou mnohé a výsledek jednoznačný – entuziasti se profesionálům pletou pod nohy.

S recenzemi je to taky tak. Jistě že i v minulosti tu byli milovníci filmu schopní soudného vyjádření. Ale před nástupem internetu mohli chodit se svými recenzemi leda na Macháčkův palouk. Dnes se zaregistrují na ČSFD a mohou přispět svou troškou do mlýna. Ano, je to tvrdý chleba, být dnes profesionál v tom či onom oboru. Když jste taxikář, z koláče vám ukusuje firma s příznačným názvem UBER (bez těch teček nad U). No a když jste politik a chcete svoje ovečky masírovat do úhledné kuličky, bác ho a jsou tu sociální sítě a v nich statisíce entuziastů a ti vám tu vaši kuličku rozcupují.

Na toho Tarantina jděte. Není jenom o krvi, je i o spravedlnosti. Což jsem se v profi recenzích nedozvěděl.

LN, 11.1.2016Diskuse


I. Fencl
10:43
14.1.2016

K. Janyška
10:05
14.1.2016

V. Vaclavik
2:21
14.1.2016

J. Jurax
3:35
15.1.2016

počet příspěvků: 4, poslední 15.1.2016 03:35

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.