20.4.2018 | Svátek má Marcela


FEJETON: Dvě stě let zpátky

13.11.2014

Vracíme se o dvě stě let zpátky, nastává situace podobné té, jaká byla v britském Nottinghamu, kde rozběsnění textiláci ničili novodobé mechanické tkalcovské stroje. Braly jim práci. Dvě stě let uplynulo jako voda, jsme opět v Anglii a nejsou to textiláci ale taxikáři a ti blokují Londýn a protestují proti konkurenci na bázi mobilních telefonů.

Brzy se budou bouřit i pražští taxikáři, protože služba Uber Black a teď už i Uber Pop funguje v hlavním městě Česka. Jde o to, že cestující komunikuje s firmou Uber přes aplikaci mobilního telefonu. Ta zařídí kontakt s řidičem a kasíruje peníze. Zajímavé to začne pro klienta Uber, když překročí hranice. Přes aplikaci Uber může cestovat v Londýně jako v Singapuru, nikomu nic fyzicky neplatí, aplikace kontroluje správnost trasy i správnost účtu. Není divu, že taxikáři zuří!

Je to fenomen nový, vyvolává emoce. Na mnoha místech jde proti zákonu a skrývá v sobě velká úskalí. Co se stane, až pojedu s pop-uberákem a ten se nabourá a budou mi muset amputovat nohu? Koho budu žalovat, pop-uberáka, firmu anebo svoji vlastní neopatrnost? A to mě napadá něco, co asi napadne každého. Praxe je geniální fabulátor právních propletenců.

Internet zatřásl maloobchodem, drsně zvýšil konkurenci, někomu pomohl, jinému ublížil. Princip Uberu načrtl nové poměry v dopravě. Myslívám na to, když jedu autem, zpravidla sám. Potkávám další auta, zpravidla v nich jede jenom řidič. Míjíme autobusové zastávky s čekajícími lidmi. Autostop to neřeší. Možná že nějaká mobilní aplikace nastaví naprosto nové podmínky a vztahy.

Musím ale myslet na ty taxikáře, kteří se právem obávají o svoji profesní budoucnost. Nebyli by první, kdo ostrouhal kolečka vinou technického pokroku. Sám jsem zažil přechod od takzvané horké sazby novin k elektronické. Tehdy se museli strojní sazeči buď přeškolit na elektronický zlom novin, anebo jít dělat něco úplně jiného. Nezapomenu na ten večer v počítačovém sále, kde se už půl roku lámaly noviny elektronicky. Bylo tak k jedenácté večer, otevřely se dveře a vešel někdejší strojní sazeč, prvotřídní odborník, který odmítl kurz a rekvalifikaci. Byl hodně opilý, zůstal mezi dveřmi, kymácel se tam a starozákonně pateticky proklel své někdejší kolegy za to, že zradili řemeslo. Ale oni nikoho a nic nezradili. Linotypové sázecí stroje byly a dodnes jsou nádherný příklad mechanického důvtipu devatenáctého století. Smetla je doba, nikoli něčí osobní nevůle.

Včera to byli sazeči, před nimi muzikanti vyhnaní z biografů zvukovým filmem, ještě před nimi rytci, které přestal polygrafický průmysl potřebovat, protože se obrázky začaly reprodukovat litograficky.

Dnes to jsou taxikáři. A taky fotografové, protože dokonalé fotoaparáty fotí skoro samy. Novináři přijdou pod kudlu zrovna tak. Zaříznou je bloggeři.

LN, 10.11.2014Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


O. Kadlec
21:55
13.11.2014

P. Vaňura
11:03
13.11.2014

L. Karban
16:31
13.11.2014

V. Šiška
8:44
13.11.2014

J. Jurax
23:03
13.11.2014

I. Dekyský
6:16
13.11.2014

počet příspěvků: 7, poslední 13.11.2014 11:03

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.