19.3.2024 | Svátek má Josef


FEJETON: Diskriminační skandál ve světové atletice

20.7.2016

V předvečer olympijských her v Riu propukl ve světové atletice skandál obřích rozměrů. Hnutí za rovné příležitosti atletů zdokumentovalo nebývalou diskriminaci: ve finále běhu na sto metrů mužů při olympiádách a mistrovstvích světa za posledních dvacet let představovali bílí sprinteři pouze 4,2% účastníků, a to přesto, že v rozbězích tvořili většinu.

Aféry se okamžitě chopila americká prezidentská kandidátka Military Blintonová, známá bojovnice za práva bílých mužů, která prohlásila: „V moderní společnosti není možné, aby bílí sprinteři představovali většinu v rozbězích, byli v průměru vzdělanější, a přesto nedostali rovné šance ve finále. Pokud mezinárodní atletická federace nezakročí, Spojené státy budou bojkotovat další atletické soutěže.“

Skandál má svou odezvu i na české politické scéně. Ministr Dienstwein si nechal vyrobit placku „bílý sprinter“, kterou si sundal až po upozornění svého sekretariátu, že v jeho případě je tato placka adjektivem nadbytečná a substantivem nedůvěryhodná. Přes drobné nedorozumění se Dienstwein nenechal odradit a přišel s odvážným programem: „V České republice 21. století nemá takováto diskriminace místo. Musíme zajistit minimálně 40% podíl bílých sprinterů ve finálových bězích, a to od úrovně okresního přeboru.“

Mezi atletickými funkcionáři zavládly rozpaky, neboť v České republice se těžko hledají jiní než bílí sprinteři, leč smíšené pocity byly rychle rozptýleny zásadní aktivitou ministryně Engelsové: „Na podporu bílých sprinterů naše ministerstvo vyčlenilo dotační program v hodnotě 400 milionů korun. Každý závod, ve kterém budou bílí sprinteři představovat více než 30% účastníků, získá dotaci.“

Atletické oddíly zavětřily příležitost vylepšit své bídné rozpočty, a ani jim nevadilo, že část dotací odevzdají vybraným neziskovkám, které jim odborně poradí, jak dosáhnout žádoucího podílu bílých sprinterů v běhu na sto metrů.

A černí sprinteři? Prosím vás, kdo by se v době osvíceného progresivismu zabýval někým, kdo se ke svým výkonům dostal tak staromódními prostředky jako jsou trénink, píle, odhodlání a neutuchající dřina.

Převzato z blogu Zápisky obchodního cestujícího se souhlasem autora