23.9.2017 | Svátek má Berta


FEJETON: Co mi vadí

29.9.2014

Tedy vadí mi toho dost, ale jednak si nechci pořád stěžovat a pak taky uznávám, že se s valnou částí toho, co mi vadí, musím smířit, nechci-li jen zakysle skuhrat. Některé věci mi ale vadí natolik, že se s nimi musím aspoň svěřit.

Minulý týden 17. září oznámily ruské úřady na Krymu, že v Simferopolu zlikvidují knihovnu Izmaila Gasprinského (to byl jeden z prvních velikých muslimských intelektuálů v carském Rusku). Je to – nebo už byla? – krymskotatarská knihovna, která vznikla v roce 1990, když se Krymští Tataři začali po desítkách let ve vyhnanství houfně vracet na Krym. Před lety jsem mluvila s jejím ředitelem a ptala jsem se ho, kde se vlastně ty knihy (bylo tam do nynějška na osm tisíc knih a dalších písemností) vzaly, neuměla jsem si totiž představit, jak by si lidé, vyhánění z domova, mohli s sebou odvézt tolik knih, aby to vydalo na veřejnou knihovnu. Deportace byly tenkrát v roce 1944 náhlé, lidé byli rádi, když si stihli na cestu do neznáma vzít něco k jídlu – ale knihy?

Ředitel knihovny mi vysvětlil, že se po návratu obrátili na různé jiné knihovny, tehdy ještě v Sovětském svazu, a některé skutečně poslaly, co bylo v jejich možnostech. Teď má ta více než dvacetiletá práce jedné malé instituce přijít vniveč...

Den předtím, 16. září, vyhnaly ruské úřady rovněž v Simferopolu Krymské Tatary ze sídla jejich parlamentu, medžlisu. Příslušníci ruské Federální bezpečnostní služby FSB (tedy politické policie) budovu prohledali a zabavili různé dokumenty, počítače a disky. Vysvětlení znělo, že úřady „měly signál“, že se v budově nachází „zakázaná literatura“. Ani jsem do té doby nevěděla, že v Rusku existuje „zakázaná literatura“, vida.

Krymskotatarský charitativní fond, kterému budova patřila, dostal pokutu 50 000 rublů, a protože nedokázal do přikázaných čtyřiadvaceti hodin splnit nesmyslný úřední pokyn, přišel o budovu.

Ale ona ta úřední vysvětlení a zdůvodnění jsou pouhé papíry – něco se udělat dá a něco se jednoduše za jediný den udělat nedá, což vědí úřady stejně dobře jako postižení. Podle litery zákona je to „v pořádku“, byť jde ve skutečnosti o čirou zvůli.

Od referenda, které na Krymu proběhlo (taky bylo úředně „v pořádku“), už Krym opustily asi 3000 Tatarů. Měli na vybranou: buď přijmout ruské občanství, nebo do devadesáti dnů opustit území poloostrova. Anebo deportaci, přičemž deportace z roku 1944 je v dějinách Krymských Tatarů zapsána vskutku tím nejčernějším písmem.

Znovu se tedy naplňuje to, co kdysi psal kníže Potěmkin Kateřině II.: Krym je krásné místo s nádhernou přírodou, jen je potřeba odtamtud vytlačit mohamedány a osídlit ho Slovany.

Ale svět je zaujat jinými věcmi, jedna malá knihovna skoro nikoho nezajímá.

LN, 26.9.2014Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Diskuse


M. Pavlíček
22:16
29.9.2014

L. Křivan
20:07
29.9.2014

D. Švik
18:04
29.9.2014

J. Kostelanský
12:02
29.9.2014

J. Lepka
14:07
29.9.2014

V. Heidlerová
8:46
29.9.2014

J. Lepka
11:26
29.9.2014

počet příspěvků: 9, poslední 30.9.2014 03:22

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.