28.3.2024 | Svátek má Soňa


FEJETON: Bitva o rukopisy

16.7.2015

Měl jsem tohle téma připravené do Posledního slova z minulého týdne, ale připletl se mi do něho Jan Hus a obsadil termín, a tak tedy ho máte zde. Psal jsme do foroty, protože jsem momentálně na fotoexpedici a kdo ví, co se zatím v domovině děje.

Když jsem odjížděl, v někdejší vile Karla Čapka objevili výzkumníci, světe, zboř se, exemplář Přítomnosti, zvláštní vydání z října 1938, kde je hledaný článek Hitler je gentleman, podepsaný Ferdinandem Peroutkou, hned na titulní straně. Nastal očekávatelný rozruch, přičemž se ukázalo, že jde o podvrh vyrobený pod taktovkou literárního kritika Jaromíra Slomka. Nápad je to vtipný, soudě podle faksimilních fotografií je provedení dokonalé – a média se otírala o starostku Radmilu Kleslovou jako o prosťáčka, který naletěl.

Psal jsme o tom hned na Neviditelném psu, bezprostředně poté, co se to stalo. Psal jsem toto: V duchu nadsázky lze uvažovat o dalším vývoji. V naší historii jsme zaznamenali boj o pravosti rukopisů Královédvorského a Zelenohorského. Pochybnosti se vynořily kolem Reportáže psané na oprátce. Teď by bylo pěkné, kdyby se boj o autentičnost rozpoutal znovu.

Co když notorický piják kafe v intelektuálských lumpenkavárnách Jaromír Slomek lže, že jde o podvrh jím způsobený? Konečně se hledaný text objevil, což zasadilo lumpenkavárně ránu. Slomek tedy strhl pozornost na sebe a jeho patolízalští přisluhovači, vesměs havlisté, hned dychtivě přispěchali a poukazovali na použití bezpatkového písma v Přítomnosti. Ale přepočítají se Slomkové a jiní Peňásové! Text tu je a je dosti literárních vědců, kteří jeho pravost potvrdí. Je třeba jen sestavit řádný tým.

Když se podařilo najít peníze na financování odporu proti americkému radaru, proč by se nenašly granty ve prospěch literárních vědců a znalců tisku a starého papíru, aby tito prokázali, že zvláštní vydání Přítomnosti vyšlo v malém nákladu a uchovalo se, kde jinde než v brlohu dalšího lumpenpijáka lumpenkafe Karla Čapka, který se – nota bene (a my vzdělanci dodáváme ještě „sic“) - s předmětným Hitlerovým obdivovatelem Ferdinandem Peroutkou osobně stýkal, ba s odpuštěním přátelil.

Jaromír Slomek by si měl rozmyslet svůj postoj, protože máme paragrafy o falešném svědectví a křivých přísahách a lze uvažovat o tom, zdali nejde o podněcování nenávisti vůči horním deseti milionům občanů, anebo dokonce o vlastizradu.

Toto jsem psal poslední červnový den, kdy skandáleček byl ještě čerstvý, a myslel jsem si, že je to literární konstrukce k pousmání.

No a vida, neuplynulo víc než pár dnů a už se Miloš Zeman vyjádřil, že text je možná pravý a že nechá sestavit tým historiků, kteří autenticitu posoudí. Dřepím teď v Africe a číhám s fotoaparátem v ruce na svého vola, pardon, buvola. A myslím na to, jestli už Miloš Zeman sestavil svůj tým historiků.

LN, 13.7.2015