22.3.2018 | Svátek má Leona


FEJETON: Bílá pohádka

9.1.2017

Šestý leden přede mne postavil dilema: tak dlouho kdekomu připomínám, že je čtyřicáté výročí Charty 77, až se mi to vymstilo: okupují mě různá média, abych k tomu slavnému výročí něco řekla, až mám pocit, že jsem snad už řekla všechno, co vím... A teď že bych sama to výročí nepřipomněla? Podívala jsem se z okna a na římse ležela tlustá sněhová peřina. Zmocnil se mě děs: musím jít do rozhlasu, ale sníh na ulici určitě nebude uklizený, a tak zas budu tápavě postupovat krok za krokem a bát se, abych neupadla. To je tím, pomyslela jsem si vztekle, že uklízí město a to má vyčleněné peníze, aby mi zaplatilo případné odškodnění za zlomenou nohu nebo něco podobného.

Ale zároveň se mi bílá ulice trošku líbí – a taky mi připomíná jeden večer asi tak ze začátku osmdesátých let, který se sněhem souvisí tak úzce, jak jen lze. Seděli jsme u nás doma, bylo nás šest nebo sedm, popíjeli jsme víno a povídali jsme si o zajímavých věcech. Rozhovor byl periodicky přerušovaný tím, že někdo vstal, přistoupil k oknu a teskně řekl: „Padá...“ Sníh, samozřejmě. Byli jsme totiž všichni domovníci – tedy uklízeli jsme schodiště, chodby a taky chodníky přidělených domů, protože Obvodní podnik bytového hospodářství patřil k nemnoha institucím, které byly ochotny za věru nevalnou mzdu zaměstnávat občany druhé kategorie. Mohli jsme si za to samozřejmě sami, mohli jsme přece držet hubu a krok a klidně dělat práci, která by odpovídala našemu vzdělání a schopnostem, nemuseli jsme přece nic podepisovat, stačilo by zdobit okna, chodit do prvomájového průvodu a na schůzích zvedat ruku... Ale my ne, my jsme měli vlastní hlavu.

Sníh padal a padal a každý z nás dobře věděl, že do sedmi hodin ráno musí mít „své“ chodníky uklizené, jinak na něj přijde „šedý mor“, jak se říkalo jakési pořádkové službě, a napaří nám pokutu. A kdyby si nedej Bůh někdo zlomil nohu, na to radši ani nemyslet. A tak jsme se radši bavili o něčem zajímavějším, jen to slovo „Padá...“ znělo čím dál tesklivěji. Do pokoje vkročila moje asi desetiletá dcera s mladším bratrem v závěsu. „Napsali jsme báseň,“ pravila. A protože tam seděli nejméně dva básníci, v tehdejší době bez šance proniknout do oficiálního tisku, byla její věta přijata všeobecným veselím. „Pověz nám ji!“ Pověděla: „Padá snížek bílý, / domovníci šílí. / Snížek už se kupí, / domovníci úpí.“ A mladší bratr doplnil poslední sloku: „Ještě trochu snížku, / už si házej smyčku.“

Tvorbu mladší generace odměnil zasloužený aplaus, jen jeden z básníků výhrůžně prohlásil: „Jestli si myslíte, že k tomu oknu přestaneme chodit, tak se moc pletete!“ A když děti odešly vymýšlet něco dalšího, řekl mi ponuře: „Vidíš, a to chudinky ještě nevědí, že to jednou taky dotáhnou akorát tak na domovníky.“ Domovnice Jarmilka namítla: „A nezdá se ti, že je lepší bejt básníkem než policajtem?“ To jsme ještě nemohli vědět, že se ani ne za deset let promění svět.

LN, 6.1.2017Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Diskuse


Š. Hašek
12:49
9.1.2017

J. Mrázek
9:51
9.1.2017

počet příspěvků: 2, poslední 9.1.2017 12:49

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.